REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podział zysku w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Podział zysku w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością /Fot. Fotolia
Podział zysku w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Prawo do zysku (dywidendy) oraz zasady jego podziału regulują art. 191 do 198 Kodeksu spółek handlowych (dalej: „KSH”). Zysk który został wypracowany przez spółkę w ciągu roku, oraz wskazany w sprawozdaniu finansowym, może zostać podzielony między wspólników. Dodatkowym elementem koniecznym do wypłaty dywidendy, jest uchwała zgromadzenia wspólników dotycząca podziału zysku. Wskazać należy, iż uchwała o podziale musi odbyć się podczas zwykłego lub nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników. Na podstawie art. 191 oraz art. 231 wykluczyć należy możliwość podjęcia uchwały o podziale zysku poza takim zgromadzeniem z art. 227 KSH.

REKLAMA

Zgodnie z art. 193 §1 KSH uprawnionymi do dywidendy są wspólnicy którym udziały przysługiwały w dniu powzięcia uchwały o podziale zysku. W sytuacji zbycia udziału przed dniem podjęcia uchwały o podziale, były wspólnik nie nabędzie uprawnienia do dywidendy za rok obrotowy. Podobnie, wspólnik który dokona zbycia udziałów dzień po podjęciu uchwały o podziale zysku, zachowa prawo do wypłaty dywidendy.

REKLAMA

Granica wysokości dywidendy oznaczona jest w art. 192 KSH. Kwota przeznaczona do podziału nie może przekraczać zysku za ostatni rok obrotowy, powiększonego o niepodzielone zyski z lat ubiegłych, oraz kwot przeniesionych z zysku na kapitał zapasowy i rezerwowy, które mogą zostać przeznaczone do podziału (np. niedopuszczalne jest wypłacenie zysku z kapitału zapasowego utworzonego z agio tj. nadwyżki wkładu ponad wartość obejmowanych udziałów, gdyż nie powstała z wypracowanego zysku). Kwota otrzymana powinna zostać pomniejszona o niepokryte straty, udziały własne oraz kwoty które umową spółki powinny zostać przekazane na kapitał zapasowy lub rezerwowy.

Polecamy: Firma w spadku - zarząd sukcesyjny

Zaliczka na dywidendę

REKLAMA

Możliwość wypłaty zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy musi zostać uregulowana w umowie spółki, zgodnie z art. 194 KSH. Podmiotem jedynie upoważnionym do wypłaty jest zarząd spółki – niedopuszczalne jest przekazanie kompetencji na inny organ (np. radę nadzorczą). Możliwe jest jednak dodatkowe obostrzenie w postaci zgody innego organu. Decyzja zarządu w sprawie wypłaty zaliczki dotyczy sprawy przekraczającej zakres zwykłych czynności spółki, a zatem – w przypadku zarządu wieloosobowego – wymaga uchwały podejmowanej bezwzględną większością głosów (art. 208 § 5 KSH), jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej (art. 208 § 1 KSH). Warunkiem koniecznym dopuszczenia do wypłaty zaliczki jest wskazanie zysku w sprawozdaniu finansowym za poprzedni rok obrotowy. Zaliczka nie może przekraczać połowy zysku z poprzedniego roku obrotowego, powiększonego o kapitały rezerwowe utworzone z zysku, którymi w celu wypłaty zaliczek może dysponować zarząd, oraz pomniejszonego o niepokryte straty i udziały własne. Zaznaczyć należy, iż ograniczenie dotyczące połowy zysku z roku poprzedniego odnosi się do całości zaliczek wypłacanych wspólnikom.

Jeżeli zaliczka została wypłacona, a sprawozdanie finansowe za rok obrotowy spółki nie wykazuje zysku lub wykazuje go w mniejszej kwocie niż kwota wypłacona, występuje obowiązek zwrotu. Obowiązek ten wynika z przepisów o nienależnym świadczeniu – odpada bowiem prawna podstawa świadczenia (art. 2 KSH w zw. z art. 410 § 2 Kodeksu cywilnego). Przepisy te należy stosować również w sytuacji, gdy doszło do wypłaty zaliczki, a następnie zgromadzenie wspólników powzięło decyzję o nieprzyznaniu wspólnikom dywidendy za dany rok obrotowy lub o jej przyznaniu w wysokości niższej od sumy wypłaconych zaliczek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W wyżej wymienionych sytuacjach nie należy stosować art. 198 KSH (Dywidenda nienależna) gdyż nie została ona wypłacona wbrew przepisom prawa lub umowy spółki.

Zobacz: Prawo dla firm

Dywidenda uprzywilejowana

Dywidenda z udziału uprzywilejowanego może przewyższać o połowę dywidendę przysługującym udziałom nieuprzywilejowanym. Uprawnienie to nie jest osobistym uprawnieniem wspólnika posiadającego udziały, a jest przypisane do udziału – w razie sprzedaży udziału uprawnienie to przechodzi na nowego wspólnika. Jeżeli umowa spółki przyznaje prawo do dywidendy uprzywilejowanej niewypłaconej w latach poprzednich, powinna określać najwyższą liczbę lat, za które dywidenda może być wypłacona z zysku w następnych latach; okres ten nie może przekraczać pięciu lat.

Inne metody podziału zysku

Art. 191 par. 2 dopuszcza inne możliwości ustalenia metod podziału zysku między wspólników. Przy umownym sposobie podziału bezwzględnie uwzględnić należy art. 192-197 KSH. Inny niż ustawowy sposób powinien zostać ustalony w umowie spółki. Wydaje się zasadne uznanie, iż wspólnicy mogą określić podział zysków inny niż udziałowy, a nawet niezależny od udziału (np. procentowe określenie udziału w zysku dla poszczególnych wspólników) potwierdzone wyrokiem SN z dnia 29.9.2004 r.,syg. II CK 539/03, OSNC 2005, Nr 9, poz. 158.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA