| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Dostaniesz pensję mimo upadłości firmy

Dostaniesz pensję mimo upadłości firmy

O wypłatę niewypłaconego przez zakład pracy wynagrodzenia można ubiegać się w Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Pracownik może otrzymać je za okres nie dłuższy niż trzy miesiące.

Kwota tego wynagrodzenia stanowi także granicę roszczeń z tytułu wypłaty ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy. Natomiast jeżeli chodzi o odprawę pieniężną z tytułu utraty miejsca pracy lub odszkodowanie za skrócony okres wypowiedzenia, to świadczenia te nie mogą przekraczać kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia lub jego wielokrotności, w przypadku gdy roszczenie stanowi wielokrotność wynagrodzenia stanowiącego podstawę do jego ustalenia.

Należy podkreślić, że środki finansowe Funduszu przekazane na wypłatę świadczeń mogą podlegać egzekucji prowadzonej jedynie na rzecz osób, dla których zostały przekazane. Ze świadczeń tych mogą być potrącane zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, składki na ubezpieczenia społeczne finansowane ze środków ubezpieczonego, składki na ubezpieczenie zdrowotne, a także należności alimentacyjne na zasadach przewidzianych w kodeksie pracy.

Na wniosek pracownika

Wypłata świadczeń pracowniczych z FGŚP może także nastąpić na podstawie indywidualnego wniosku pracownika lub byłego pracownika, a w razie ich śmierci na podstawie wniosku uprawnionych do renty rodzinnej członków rodziny. Wniosek składa się w formie pisemnej w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach nie wcześniej niż po upływie dwóch tygodni od terminów przewidzianych do złożenia wykazu lub wykazu uzupełniającego, sporządzanego przez pracodawcę, syndyka, likwidatora lub inną osobę sprawującą zarząd majątkiem pracodawcy.

Wniosek o wypłatę świadczeń z tytułu niezaspokojonych roszczeń pracowniczych sporządzony według wzoru określonego w rozporządzeniu adresuje się do kierownika Biura Terenowego FGŚP właściwego ze względu na siedzibę niewypłacalnego pracodawcy, dołączając do niego niezbędne dokumenty i dowody potwierdzające uprawnienie do skorzystania ze świadczeń określonych w ustawie.

Wypłaty dokonuje się niezwłocznie po stwierdzeniu, że wniosek obejmuje roszczenia podlegające zaspokojeniu ze środków Funduszu. O fakcie tym kierownik biura FGŚP powiadamia pracodawcę, syndyka, likwidatora lub inną osobę sprawującą zarząd majątkiem pracodawcy. Natomiast wypłata świadczeń wyłącznie na wniosek pracownika, byłego pracownika lub osób uprawnionych do renty rodzinnej, ma miejsce w określonych w ustawie przypadkach upadłości przedsiębiorców zagranicznych.

ŚWIADCZENIA WYPŁACANE PRZEZ FUNDUSZ

Do Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych można wystąpić o wypłatę:

Czytaj także

Aktualizacja: 05.06.2014

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie – prenumerata390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK