REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Spółki

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kiedy mija termin składania sprawozdań finansowych

15 lipca 2013 r. mija termin składania rocznych sprawozdań finansowych we właściwym rejestrze sądowym, w którym jednostka została zarejestrowana. Roczne sprawozdanie składa kierownik jednostki wraz z wnioskiem o zmianę wpisu w KRS.

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe grupy kapitałowej

Obowiązek sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego ciąży na jednostkach dominujących mających siedzibę rzeczywistą lub siedzibę zarządu na terytorium Polski. Obowiązek ten dotyczy również jednostek podporządkowanych, niezależnie od miejsca ich siedziby.

Zgromadzenie wspólników spółki z o.o. - gdzie przeprowadzać?

Zgromadzenia wspólników powinny odbywać się w siedzibie spółki. Siedzibą spółki, zgodnie z art. 41 kodeksu cywilnego jest miejscowość gdzie siedzibę ma jej organ zarządzający. Co więcej osoba prawna może mieć tylko jedną siedzibę. Warto zauważyć, że nie chodzi tutaj o lokal/ budynek, w którym prowadzi sprawy spółki zarząd, lecz o miejscowość. Gdzie przeprowadzać zgromadzenia wspólników spółki z o.o.?

Procedura założenia spółki komandytowej

Procedura założenia spółki komandytowej może rozpocząć się dopiero po uprzednim założeniu firmy. Spółka komandytowa powstaje w momencie dokonania wpisu do rejestru sądowego za wcześniejszym sporządzeniem umowy spółki w postaci aktu notarialnego. Jak wygląda założenie w praktyce?

REKLAMA

Ochrona akcjonariuszy większościowych poprzez wykup akcji

Ochrona akcjonariuszy większościowych może być realizowana poprzez wykup akcji akcjonariuszy mniejszościowych. Jednakże akcjonariusze wykupujący akcje muszą spełnić określone wymogi.

Podwyższenie kapitału zakładowego w spółce

Kapitał zakładowy spółki może zostać podwyższony wskutek zmiany statutu spółki. Jak przebiega zwykłe podwyższenie kapitału zakładowego w spółce?

Przechowywanie dokumentacji spółki z o.o. po zakończeniu likwidacji

Zakończenie bytu prawnego spółki z o.o. poprzez jej rozwiązanie następuje po przeprowadzeniu procedury likwidacyjnej oraz po wykreśleniu spółki z rejestru. Likwidacja spółki oznacza konieczność wypełnienia szeregu obowiązków, które prawo nakłada na spółkę m.in. obowiązek archiwizacji dokumentów. 

Sprawozdanie finansowe spółki - wymogi formalne

Roczne sprawozdania finansowe spółek, których rok obrotowy jest zgodny z rokiem kalendarzowym i zakończył się 31 grudnia 2012 r., powinny być zatwierdzone w terminie do 30 czerwca 2013 r. Jakie są wymogi formalne sprawozdań finansowych?

REKLAMA

Łączenie spółek a sytuacja pracowników

Jednym ze skutków przekształceń podmiotowych w postaci przejęcia spółki lub fuzji spółek jest zmiana pracodawcy. Wskutek łączenia spółek pracownicy spółki przejętej z dniem połączenia stają się pracownikami spółki przejmującej. Analogicznie wygląda to w przypadku fuzji spółek. 

Rozwiązanie spółki cywilnej przez sąd

Spółka cywilna może być rozwiązana przez sąd. Jest to możliwe jedynie z ważnych powodów i może o to wnosić każdy ze wspólników. Kiedy spółka cywilna może być rozwiązana przez sąd?

Zmiana procentowego udziału wspólników w spółce cywilnej

Możliwa jest zmiana procentowych udziałów wspólników w spółce cywilnej. Jak dokonać takiej zmiany? Czy o procentowej zmianie udziałów wspólników należy informować urząd skarbowy?

Zakładanie spółki z o.o. przez Internet

Przy zakładaniu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością można wykorzystać wzorzec umowy i założyć firmę przez Internet. Jak założyć spółkę z o.o. przez Internet?

Wolny zawód a działalność gospodarcza

Do działalności gospodarczej zalicza się również działalność zawodową. Oznacza to, że przedsiębiorcami są również osoby wykonujące wolne zawody.

Odpowiedzialność za długi w spółce cywilnej

Spółka cywilna jest bardzo popularną formą prowadzenia działalności gospodarczej. Zawierana jest w formie umowy, która nie może zwalniać żadnego ze wspólników z odpowiedzialności za długi. Jaka jest odpowiedzialność za długi wspólników spółki cywilnej?

Spółka jawna a spółka cywilna

Zaczynając wspólny biznes należy zastanowić się w jakiej formie będzie to najbardziej korzystne. Spółka jawna i spółka cywilna są prostymi formami prowadzenia działalności gospodarczej. Jakie są różnice pomiędzy tymi spółkami?

Zasady zwrotu dopłat w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Często wspólnicy wnoszą dopłaty na pokrycie straty spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Może się jednak okazać, że straty były niższe od zakładanych i w kolejnym roku spółka uzyska zysk. Powstaje pytanie, czy w takim wypadku można zwrócić wspólnikom wniesione dopłaty.

Jak przebiega przekształcanie spółki osobowej?

Spółka osobowa może zostać przekształcona w inną spółkę osobową poprzez wpisanie jej do Krajowego Rejestru Sądowego. W jaki sposób dochodzi do przekształcenia spółki osobowej?

Śmierć wspólnika spółki z o.o.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to samodzielna osoba prawna, odpowiadająca za zobowiązania własnym majątkiem, której funkcjonowanie reguluje kodeks spółek handlowych. W spółce kapitałowej wspólnicy odsunięci są z reguły od bezpośredniego prowadzenia spraw spółki (należą one do zarządu) i od bezpośredniej kontroli jej działalności (może wykonywać je specjalny organ spółki – rada nadzorcza lub komisja rewizyjna), a organem ich reprezentujących jest zgromadzenie wspólników.

Jak pozbyć się uciążliwego wspólnika ze sp. z o.o.

Zakładając lub przystępując do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wspólnicy z reguły nie rozważają sytuacji, w której w przyszłości w działalności spółki i ich wzajemnych relacjach mogą pojawić się nieporozumienia. Wszakże decydując się na wspólną działalność obdarzamy się zaufaniem i wierzymy, że ewentualne problemy będzie można rozwiązać polubownie.

Reprezentacja wspólnika na zgromadzeniu wspólników spółki zależnej

Czy członek zarządu może reprezentować wspólnika na zgromadzeniu wspólników spółki zależnej, w której również pełni funkcję członka zarządu? W świetle art. 243 § 3 k.s.h. dopuszczalne jest wykonywanie prawa głosu przez członka zarządu wspólnika działającego jako organ wspólnika na zgromadzeniu wspólników spółki zależnej, w której pełni on również funkcję członka zarządu.

Zasady wnoszenia aportów do spółki z o.o. i skutki zawyżenia wartości wkładów

Wnoszenie aportów do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może okazać się, że część z nich została zawyżona, niektóre z nich znacznie. Warto zatem wiedzieć, co może być przedmiotem wkładu pieniężnego, a co wkładu niepieniężnego, jak należy prawidłowo wyceniać ich wartość i jakie sankcje wiążą się dla członków zarządu spółki i wspólników za zawyżenie aportów.

Wypowiedzenie umowy spółki jawnej

Każdy wspólnik spółki jawnej może wypowiedzieć umowę spółki zawartą na czas nieoznaczony najpóźniej na sześć miesięcy przed końcem roku obrotowego (a więc najpóźniej do 30 czerwca danego roku). Umowa spółki może przewidywać krótszy termin wypowiedzenia. Skutek wypowiedzenia następuje na koniec roku obrotowego, w którym zostało ono złożone.

Odpowiedzialność za zobowiązania spółki cywilnej

Na polskim rynku powstaje wiele firm-spółek. Jak wskazują dane najpopularniejszą a zarazem  najbardziej ryzykowną formą spółek wybieranych przez przedsiębiorców jest spółka cywilna. Przed otwarciem spółki cywilnej warto dokładniej przyjrzeć się odpowiedzialności majątkowej jaką ponoszą wspólnicy.

Obowiązki likwidatorów w przypadku podjęcia przez wspólników uchwały o rozwiązaniu spółki z o.o.

Likwidacja spółki z o.o. rozpoczyna się już z dniem powzięcia przez wspólników uchwały o rozwiązaniu spółki i stanowi proces poprzedzający rozwiązanie spółki. Przeprowadzenie likwidacji jest obowiązkowe nawet dla spółek, które nie rozpoczęły działalności gospodarczej i powinna być prowadzona pod zmienioną nazwą spółki, tj. z dodaniem oznaczenia "w likwidacji".

Darowizna w spółce akcyjnej

Firmy zasypywane są często prośbami o udzielenie darowizn, czy to pieniężnych, czy też rzeczowych. Z prośbami takimi występują zarówno osoby fizyczne, jak i prawne. Spotykają się one niejednokrotnie z pozytywną reakcją, jednak zarządy podejmujące takie decyzje powinny liczyć się z negatywnymi konsekwencjami. Może być im bowiem postawiony zarzut działania na szkodę spółki.

Jak wyłączyć wspólnika ze spółki z o.o.

Z ważnych przyczyn dotyczących danego wspólnika sąd może orzec jego wyłączenie ze spółki na żądanie wszystkich pozostałych wspólników, jeżeli udziały wspólników żądających wyłączenia stanowią więcej niż połowę kapitału zakładowego. Umowa spółki może przyznać prawo wystąpienia z powództwem także mniejszej liczbie wspólników, jeżeli ich udziały stanowią więcej niż połowę kapitału zakładowego. W tym przypadku powinni być pozwani wszyscy pozostali wspólnicy.

Jak zakończyć działalność spółki jawnej

Czasem działalność trzeba zakończyć: albo z powodów osobistych, albo z tego względu, że firmie się nie wiedzie. Jakie są zasady zakończenia działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki jawnej?

Nadzór w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Każdemu wspólnikowi w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością przysługuje prawo indywidualnej kontroli spraw spółki. W tym celu wspólnik może osobiście lub z upoważnioną przez siebie osobą w każdym czasie przeglądać księgi i dokumenty spółki, sporządzać bilans dla swego użytku lub żądać wyjaśnień od zarządu. W przypadku ustanowienia rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej umowa spółki może jednak wyłączyć albo ograniczyć indywidualną kontrolę wspólników.

Dopuszczalność skracania korpusu firmy spółki kapitałowej

Zagadnienie dopuszczalności posługiwania się skrótem korpusu firmy spółki kapitałowej należy do spornych w wypowiedziach przedstawicieli nauki prawa, jak też w praktyce obrotu gospodarczego. Zdarza się, że sądy rejestrowe odmawiają rejestracji umów spółek z o.o. i statutów spółek akcyjnych w takim zakresie, w jakim owe akty ustrojowe wprowadzają skróty korpusu firmy spółki kapitałowej. Tymczasem posługiwanie się w obrocie skrótem korpusu firmy spółki kapitałowej ma niewątpliwie uzasadnienie pragmatyczne.

Konsekwencje naruszenia przez członka zarządu zakazu rozstrzygania określonych spraw spółki

Członek zarządu spółki z o.o. może uczestniczyć w sprawie, w której zachodzi sprzeczność interesów. Powinien jednak pamiętać, żeby odpowiednio udokumentować, że nie uczestniczył w podjęciu decyzji w tej sprawie. W przeciwnym razie naraża się na odpowiedzialność nie tylko odszkodowawczą i dyscyplinarną, lecz także podatkową. Dochód bądź obrót powstały w wyniku czynności dokonanej przez spółkę z jego udziałem może być badany i weryfikowany przez organy podatkowe działające na podstawie przepisów przyznających im szczególne uprawnienia na wypadek zaistnienia określonych powiązań personalnych między stronami czynności.

Jak zaskarżać uchwały wspólników w spółce z o.o.

W sporze dotyczącym uchylenia lub stwierdzenia nieważności uchwały wspólników pozwaną spółkę reprezentuje zarząd, jeżeli na mocy uchwały wspólników nie został ustanowiony w tym celu pełnomocnik. Jeżeli zarząd nie może działać za spółkę, a brak jest uchwały o ustanowieniu pełnomocnika, sąd wyznacza kuratora spółki. Ustanowienie pełnomocnika wyłącza prawo reprezentacji członka zarządu nawet wówczas, gdy zarząd nie występuje w charakterze powoda.

Subsydiarna odpowiedzialność wspólników spółki jawnej w praktyce

Subsydiarna odpowiedzialność wspólników za zobowiązania spółki jawnej polega na tym, że wierzyciel spółki może prowadzić egzekucję z majątku wspólnika dopiero wówczas, gdy egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczna. Nie ma jednak przeszkód, aby wierzyciel pozwał w jednym pozwie jednocześnie spółkę i jej wspólników. Ma to istotne znaczenie praktyczne w kwestii zabezpieczenia roszczeń wierzyciela. 

Podział majątku spółki cywilnej

Od chwili rozwiązania spółki cywilnej stosuje się odpowiednio do wspólnego majątku wspólników przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych. Oznacza to, że po rozwiązaniu spółki majątek wspólników służący im do prowadzenia działalności gospodarczej może zostać podzielony. W przypadku nieruchomości konieczna jest forma aktu notarialnego, a w przypadku braku porozumienia między wspólnikami trzeba złożyć do sądu wniosek o podział majątku.

Działasz w zarządzie spółki kapitałowej? Możesz ponieść odpowiedzialność za zaległości podatkowe spółki

Spółki kapitałowe (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna), a także spółki kapitałowe w organizacji generalnie odpowiadają za zaległości podatkowe własnym majątkiem. Mówiąc o odpowiedzialności za zaległości podatkowe spółek kapitałowych, należy wskazać, że pojęcie zaległości podatkowych jest bardzo szerokie.

Odpowiedzialność członków zarządu spółki z o.o.

Członkowie zarządu spółki z o.o. mogą ponosić zarówno odpowiedzialność cywilną, karną, jak i odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe oraz wobec ZUS.

Praktyczne aspekty funkcjonowania spółki cichej

Pod rządami kodeksu handlowego spółka cicha stanowiła umowę nazwaną prawa cywilnego zawiązywaną pomiędzy kupcem (przedsiębiorcą) a nieprowadzącym działalności gospodarczej wspólnikiem cichym. Ten ostatni w zamian za wkład do przedsiębiorstwa kupca uczestniczył w jego zyskach. Artykuł ten opisuje możliwość funkcjonowania spółki cichej w obecnym stanie prawnym, a także konsekwencje podatkowe jej zawiązania dla wspólników. Obecnie bowiem ani kodeks spółek handlowych, ani kodeks cywilny nie regulują tego typu spółek.

Jak wypowiedzieć umowę spółki cywilnej

Spółka cywilna jest stosunkiem prawnym o charakterze ciągłym. Może ona być rozwiązana w drodze porozumienia stron lub wypowiedzenia umowy. W spółce wieloosobowej wypowiedzenie udziału nie powoduje jednak rozwiązania spółki, tylko ustąpienie ze spółki konkretnego wspólnika. Wypowiedzenie udziału jest skuteczne na koniec roku obrachunkowego, więc najlepiej dokonywać go z odpowiednim wyprzedzeniem.

Techniczne aspekty zaskarżania uchwał

Aby skutecznie zaskarżyć uchwałę walnego zgromadzenia w spółce akcyjnej lub uchwałę zgromadzenia wspólników w spółce z o.o., niezależnie od materialnych przesłanek powództwa, należy pamiętać o tzw. „technicznych aspektach” pozwu, w tym m.in. o uiszczeniu właściwej opłaty od pozwu oraz o obowiązku ustalenia wartości przedmiotu sporu.

Jakie obowiązki sprawozdawcze ciążą na spółce i likwidatorach w przypadku likwidacji spółki

Bilans likwidacyjny jest pojęciem wynikającym z Kodeksu spółek handlowych. Sporządzany jest na dzień otwarcia likwidacji. Zawiera dane bilansu zamknięcia sporządzonego zgodnie z ustawą o rachunkowości.

Na czym polega procedura likwidacyjna spółki

Gdy prowadzone przedsiębiorstwo przestaje być rentowne i nie ma perspektyw na poprawę zaistniałej sytuacji, warto rozważyć sprzedaż firmy lub postawienie jej w stan likwidacji. Podjęcie próby zakończenia bytu prawnego przedsiębiorstwa wiąże się z dopełnieniem wielu obowiązków.

Umowa spółki cywilnej w praktyce

Z racji częstego występowania w obrocie spółki cywilne są stałymi klientami wielu kancelarii radcowskich. Zdarza się również, że trzeba pomóc przy zakładaniu takiej spółki. O ile sam proces rejestracji poszczególnych wspólników przebiega w zasadzie bez udziału radcy, o tyle wiele pytań może się pojawić już na etapie sporządzania umowy – przy zamówieniach publicznych, przy koncesjach i podobnych sprawach. 

Odpowiedzialność za zobowiązania spółki z o.o.

Posiadanie osobowości prawnej sprawia, że spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może być podmiotem praw i obowiązków. Za jej zobowiązania odpowiadają jednak konkretne osoby i to takie, które brały czyny udział w powstawaniu długów.

Nowy wspólnik w spółce jawnej

Spółka jawna należy do spółek, których czynnikiem charakterystycznym jest stały skład osobowy w postaci konkretnych wspólników. Czy pojawienie się w przedsiębiorstwie nowego wspólnika pociąga za sobą konieczność ponownego uregulowania formalności sądowych, pozyskania nowych koncesji lub zezwoleń?

Jak zaskarżać uchwały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Ustawodawca stwarza w k.s.h. instrumenty, za pośrednictwem których istnieje możliwość wzruszenia uchwał(-y) zgromadzenia wspólników spółki z o.o. Mowa tu przede wszystkim o możliwości wniesienia powództwa o uchylenie uchwały oraz powództwa o stwierdzenie nieważności uchwały. 

Jak przeprowadzić dopłaty w spółce z o.o.

W praktyce doradzania spółkom z ograniczoną odpowiedzialnością radca spółki często staje przed koniecznością przygotowania i przeprowadzenia dopłat. Oczywiście, odbywa się to zazwyczaj we współpracy z obsługującym spółkę notariuszem i działem księgowości, ale to na radcy spoczywa obowiązek koordynacji całego procesu.

Kiedy następuje zmiana umowy spółki?

W realiach biznesowych nic nie jest stałe. Zmiany formy działalności gospodarczej są dość częstym zjawiskiem. Dlatego też przedsiębiorcy powinni pamiętać o tym, że opodatkowaniu z tytułu czynności prawnych podlega nie tylko zawiązanie umowy spółki, ale także niektóre jej zmiany, a te wcale nie muszą wiązać się z faktyczną zmianą zapisów umowy.

Odpowiedzialność odszkodowawcza członków zarządu wobec spółki

Sprawowanie funkcji członka zarządu to zajęcie prestiżowe i najczęściej intratne finansowo. Wiąże się z nią jednak wielka odpowiedzialność nie tylko biznesowa, ale i prawna. Jednym z jej rodzajów jest odpowiedzialność odszkodowawcza członka zarządu wobec spółki.

Reprezentacja spółki z o.o. w sprawie o zaległe składki ZUS

Czy członek zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może być jej reprezentantem w sprawie o zaległe składki ZUS?

Likwidacja spółki cywilnej

Zakończenie działalności prowadzonej w formie spółki cywilnej wymaga współpracy wspólników lub przeprowadzenia postępowania sądowego. Trzeba nie tylko upłynnić majątek spółki, pospłacać długi, ale również podzielić pozostałe aktywa. W przypadku nieruchomości konieczny będzie udział notariusza. Prawo nie przewiduje specjalnego terminu na czynności likwidacyjne, jednak dłuższe pozostawanie we współwłasności może okazać się zarzewiem konfliktów.

Odpowiedzialność majątkiem wspólnym małżonków za długi spółki jawnej

Wspólnik spółki jawnej, co do zasady, odpowiada za długi tej spółki osobiście, całym swoim majątkiem, bez ograniczeń. W przypadku gdy wspólnik takiej spółki pozostaje w związku małżeńskim, w którym obowiązuje ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej, dla wierzyciela poszukującego zaspokojenia swojej należności istotnego znaczenia nabierają zasady odpowiedzialności majątkiem wspólnym. Często bowiem egzekucja z majątku osobistego wspólnika nie przynosi spodziewanych efektów. Stosowne czynności wierzyciel powinien zatem podjąć już na etapie dokonywania czynności ze spółką.

REKLAMA