| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama

Spółki

Czy spółka odkupi akcje

Aktualizacja: 29.08.2007

Razem z kilkoma innymi akcjonariuszami mniejszościowymi planujemy zgłoszenie żądania dotyczącego przymusowego wykupu akcji. Obawiamy się, że akcjonariusze większościowi nie będą zainteresowani ich objęciem. W jaki sposób powinna przebiegać operacja przymusowego wykupu. Co będzie w przypadku, gdy nie zostanie w ogóle podjęta uchwała o przymusowym wykupie akcji? Czy wówczas spółka będzie zobowiązana do ich nabycia? »

Metody połączenia spółek - w myśl ustawy o rachunkowości

Aktualizacja: 28.08.2007

Globalizacja ujawnia się przede wszystkim w procesie łączenia się spółek. Zjawisko połączeń dotyczy zarówno mniejszych, jak i większych przedsiębiorstw i jest coraz częściej spotykane również w Polsce. »

Pisma procesowe w postępowaniu w sądach gospodarczych

Aktualizacja: 27.08.2007

Szczególny rygor w sprawach gospodarczych obowiązuje przy doręczaniu pism procesowych. »

Wynagrodzenie członków zarządu w spółce akcyjnej

Aktualizacja: 26.08.2007

Na wynagrodzenie członka zarządu może się składać wiele elementów. Część z nich może być regulowana w umowie o pracę, pozostałe na podstawie dodatkowego stosunku prawnego »

Czy spółka daje ogłoszenie

Aktualizacja: 24.08.2007

Zakładamy spółkę akcyjną. Niektóre osoby zdecydowały się na wniesienie wkładów niepieniężnych. Sporządziliśmy już sprawozdanie, które obecnie jest badane przez biegłego rewidenta. Wiemy, że trzeba ogłosić jego opinię. Sądziliśmy, że jest to obowiązek biegłego rewidenta. Tymczasem on twierdzi, że to spółka będzie musiała ogłosić tę opinię. Czy ma rację? »

Jakie są konsekwencje umieszczenia nazwiska komandytariusza w nazwie

Aktualizacja: 24.08.2007

Szczególna sytuacja powstaje w spółce komandytowej w razie umieszczenia w jej nazwie nazwiska komandytariusza, którego odpowiedzialność za zobowiązania zostaje ograniczona do wysokości sumy komandytowej. Co do zasady, zgodnie z art. 104 par. 4 kodeksu spółek handlowych, nazwisko komandytariusza nie może być zamieszczane w firmie spółki. »

Czy spółka cywilna może mieć prokurenta

Aktualizacja: 10.08.2007

Obecnie jestem wspólnikiem spółki cywilnej. Wcześniej byłem udziałowcem w spółce z o.o., która miała prokurenta. Było to bardzo wygodne rozwiązanie. Z tego powodu pomyślałem o ustanowieniu prokurenta, który pomagałby prowadzić sprawy spółki cywilnej. Czy jest to możliwe? »

Czy spółka poniesie koszty wymiany

Aktualizacja: 09.08.2007

W związku z podwyższeniem kapitału zakładowego zwiększyła się wartość nominalna akcji. Zarząd spółki wezwał mnie do wymiany akcji na nowe. Czy w takiej sytuacji nie będę musiał płacić za tę wymianę? »

Umorzenie udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Aktualizacja: 08.08.2007

Umorzenie udziałów w spółce nastąpić może w dwojaki sposób, czyli przez obniżenie kapitału zakładowego albo też z czystego zysku spółki. »

Czy spółka powinna wypłacić pieniądze

Aktualizacja: 07.08.2007

Spółka, której jestem akcjonariuszem, planuje podwyższenie kapitału zakładowego z własnych środków. Poinformowano mnie, że w związku z tym otrzymam nowe akcje. Wolałbym otrzymać pieniądze. Czy spółka powinna uwzględnić moje oczekiwania? »

Ograniczenia w dysponowaniu zyskiem w spółkach kapitałowych

Aktualizacja: 06.08.2007

Zysk stanowi nadwyżkę przychodów nad kosztami w pewnym okresie. Bazą dla ustalenia wyniku finansowego spółki jest rachunek zysków i strat za rok obrotowy. Tak określony zysk zmniejsza się o obciążenia z tytułu podatku dochodowego, a uzyskana wielkość stanowi zysk netto. »

Wspólna lub indywidualna kadencja członków zarządu spółki z o.o.

Aktualizacja: 06.08.2007

Czy w przypadku zarządu wieloosobowego w spółce z o.o. należy uznać, że członkowie zarządu zostali powołani na wspólną czy też na indywidualną (odrębną) kadencję? W umowie spółki brak jest zapisu w tym zakresie. »

Rozporządzenie prawem głosu przez wspólnika spółki z o.o.

Aktualizacja: 03.08.2007

Czy zobowiązanie się przez wspólnika spółki z o.o. - w drodze umowy - do głosowania na zgromadzeniu wspólników w danej sprawie w określony sposób wywiera skutki prawne? »

Wyłączenie wspólnika spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Aktualizacja: 03.08.2007

Wyłączenie wspólnika spółki z o. o. służyć ma ochronie interesów spółki oraz wspólników, którzy utworzyli ją z chęci realizacji określonego celu. »

Czy warto zmienić formę działalności

Aktualizacja: 02.08.2007

Prowadzę niewielką spółkę jawną i zastanawiam się nad przyobleczeniem działalności w bardziej zaawansowaną formę. Czy warto jest przekształcić ją w spółkę z o.o.? Jak tego dokonać? Chciałbym się dowiedzieć, jakie korzyści płyną z ograniczonej odpowiedzialności za długi i czy trzeba podpisywać przekształcenie u notariusza. »

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia

branżowa organizacja pracodawców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »