| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama

Spółki

Prawa i obowiązki byłego członka zarządu spółki z o.o.

Aktualizacja: 01.10.2007

Byłym członkiem zarządu spółki z o.o. jest członek zarządu, którego mandat wygasł (mandat członka zarządu stanowi jego umocowanie do pełnienia tej funkcji). Wygaśnięcie mandatu członka zarządu może nastąpić zarówno przed, jak i po upływie jego kadencji. »

Prawo do odwołania członka zarządu spółki

Aktualizacja: 26.09.2007

Czy postawienie członka zarządu spółki w stan oskarżenia daje organowi uprawnionemu prawo do odwołania go? »

Czy potrzeba zgody wszystkich wspólników na zakup działki

Aktualizacja: 24.09.2007

Wspólnicy spółki cywilnej mają zamiar kupić hektarową działkę w celu umiejscowienia tam magazynów firmy. Czy w tym celu potrzebna jest zgoda wszystkich wspólników (zwłaszcza tych „nieaktywnych”)? »

Pełnomocnik spółki z o.o. w organizacji

Aktualizacja: 21.09.2007

Zakładamy wraz ze wspólnikami spółkę z o.o. Po podpisaniu umowy spółki prowadzenie spraw zostało powierzone pełnomocnikowi, który bez zgody pozostałych wspólników zakupił pojazdy na sumę wyższą niż to wynikało z umocowania. W związku z tym w momencie zarejestrowania spółka będzie posiadać dług. Moje pytanie brzmi: czy pełnomocnictwo w spółce w organizacji jest ograniczone umową, czy też jest ogólne? Czy decyzję pełnomocnika da się podważyć i uznać umowę za nieważną? »

Nie zawsze biegły rewident zbada wkłady niepieniężne

Aktualizacja: 18.09.2007

Jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego do spółki akcyjnej mają być aktywa, których wartość była stosunkowo niedawno wyceniona i pozostaje aktualna, to nakładanie obowiązku przeprowadzania powtórnej ich wyceny jest nieracjonalne. »

Wyłączenie wspólnika spółki z o.o. od głosowania na zgromadzeniu

Aktualizacja: 17.09.2007

W jakich przypadkach wspólnik spółki z o.o. nie ma prawa do wykonywania prawa głosu na zgromadzeniu wspólników? Jakie są skutki głosowania wbrew temu zakazowi? Jakie istnieją w praktyce możliwości niestosowania ograniczeń w tym zakresie? »

Skutki uzyskania statusu spółki publicznej

Aktualizacja: 14.09.2007

Czym różni się spółka publiczna od spółki niepublicznej? Jakie konsekwencje w zakresie funkcjonowania spółki powoduje uzyskanie statusu spółki publicznej? »

Spółka nie może stać się jednoosobowym przedsiębiorcą

Aktualizacja: 12.09.2007

Wspólnicy spółek z ograniczoną odpowiedzialnością nie mogą liczyć na ich przekształcenie w jednoosobową działalność gospodarczą z zachowaniem firmy spółki. Spółkę wcześniej trzeba zlikwidować i wpisać się na nowo do ewidencji. »

Ochrona wierzyciela spółki komandytowej

Aktualizacja: 11.09.2007

Jestem wierzycielem spółki komandytowej. Spółka ta znajduje się w bardzo złej sytuacji finansowej, w związku z czym komplementariusz spółki wyzbywa się składników swego majątku na rzecz innych osób (członków rodziny). Czy w takiej sytuacji dopuszczalne może być zastosowanie przepisów kodeksu cywilnego o ochronie wierzyciela przed niewypłacalnością dłużnika? »

Umowy między prokurentem a spółką z o.o.

Aktualizacja: 07.09.2007

Czy spółka z o.o. może zatrudnić prokurenta na podstawie umowy o dzieło? Czy istnieją jakieś szczególne ograniczenia dotyczące zawierania umów pomiędzy spółką a prokurentem? Czy dopuszczalne jest zastrzeżenie takich ograniczeń w umowie spółki? »

Różnice między spółką jawną i spółką cywilną

Aktualizacja: 05.09.2007

Spółka cywilna jest umową uregulowaną w kodeksie cywilnym. Coraz częściej pojawiają się jednak opinie prawników, że należałoby z niej uczynić przedsiębiorcę, a nawet przenieść do kodeksu spółek handlowych. »

Czy warto dokonać wykupu własnych akcji

Aktualizacja: 04.09.2007

Wykup akcji własnych, choć dopuszczony przez prawo tylko w niektórych przypadkach, jest szczególnie efektywnym źródłem przepływu środków finansowych przeznaczonych dla właściciela. Prowadzi jednak do zmniejszenia kapitałów zaangażowanych w firmie. Dlatego środki przeznaczone na wykup akcji muszą być w szczególny sposób kontrolowane. »

Czy nabywając udziały w spółce, uzyskujemy prawo do zwrotu dopłat

Aktualizacja: 03.09.2007

Planujemy nabycie udziałów w spółce z o.o. od osoby fizycznej. Osoba ta w ubiegłym roku wniosła dopłaty do spółki. Czy wraz z nabyciem udziałów będziemy mogli jako wspólnik ubiegać się o zwrot tych dopłat? Czy można uzyskać zwrot dopłat, gdy spółka ma stratę? »

Przedsiębiorstwo spółki cywilnej jako aport do spółki z o.o.

Aktualizacja: 30.08.2007

Cechą charakterystyczną dla spółki z o.o. jest konieczność wniesienia przez wspólników wkładów na pokrycie całego kapitału zakładowego jeszcze przed wpisaniem spółki do Krajowego Rejestru Sądowego. Pokrycie kapitału zakładowego może nastąpić za pomocą wkładów pieniężnych lub niepieniężnych (aportów). Aportem może być również przedsiębiorstwo spółki cywilnej. Z jego wniesieniem jako wkładu niepieniężnego do spółki z o.o. wiążą się jednak pewne specyficzne problemy. »

Czy od razu będą obowiązywały nowe zasady

Aktualizacja: 30.08.2007

Zastanawiamy się nad przekształceniem spółki cywilnej w spółkę jawną. Czy jeśli do tego dojdzie, to automatycznie w momencie wpisania jej do Krajowego Rejestru Sądowego zmienią się zasady odpowiedzialności za długi zaciągnięte u kontrahentów? »

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Ostrowski

Analityk rynku produktów bankowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »