| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Czy spółki muszą rozliczać podatek od wypłaty dywidendy?

Czy spółki muszą rozliczać podatek od wypłaty dywidendy?

Dochody z wypłacanych dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę bądź zarząd na terytorium Polski podlegają opodatkowaniu w wysokości 19% uzyskanego przychodu. Kiedy spółki zwolnione są z opłacania podatku od wypłacanych dywidend?

Kwestię opodatkowania dywidend bądź innych przychodów osób prawnych reguluje art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT). Co do zasady opodatkowaniu podlegają wypłacane przez spółki dywidendy oraz inne uzyskane przychody. Jednakże dochodów tych nie łączy się z dochodami podlegającymi opodatkowaniu na zasadach ogólnych. Elementem koniecznym do odpowiedniego opodatkowania jest ustalenie właściwej kwalifikacji prawnej dla wypłacanych zysków (przychodów). W sytuacji, gdy dokonywana jest wypłata dywidendy podmiotowi zagranicznemu, należy upewnić się czy dany państwo rezydencji tego podmiotu nie jest związane z Polską postanowieniami umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. W takiej bowiem sytuacji zastosowanie znajdą regulacje dotyczące zasad rozdzielania między państwami roszczeń podatkowych, które będą miały pierwszeństwo w zastosowaniu przed regulacjami prawa krajowego.


Jednakże należy mieć na względzie, że odpowiedzialną za prawidłowy pobór podatku od dochodu podmiotu zagranicznego, uzyskanego w następstwie otrzymanych dywidend oraz innych dochodów z udziału w zyskach polskiej spółki jest polska spółka, a zasadność zastosowania przez nią w chwili wypłaty dywidendy zwolnienia i niepobranie podatku musi być odpowiednio udokumentowana (pismo Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, 1471/DPZ/423/15/07/TG). Co do zasady jednak wypłacane dywidendy podlegają opodatkowaniu w wysokości 19% uzyskanego przychodu. Podatek jest pobierany przez płatnika, czyli spółkę wypłacającą dywidendę lub inny dochód z udziału w zyskach osób prawnych. Zasady te dotyczą tylko podmiotów wypłacających dywidendę, które są polskimi rezydentami. Płatnik odpowiada swoim majątkiem za niepobrany podatek. Wpłaca go do 7 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wypłacono dywidendę lub inny dochód z udziałów w zyskach osób prawnych.


Zobacz również: Przekształcenie spółki cywilnej w spółkę prawa handlowego


Zwolnienie z podatku od wypłacanych dywidend


Art. 22 ust. 4 ustawy o CIT zwalnia osoby prawne z podatku dochodowego od dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych po spełnieniu łącznie określonych warunków. Podstawowym warunkiem jest fakt, aby spółka wypłacająca dywidendę była podatnikiem podatku dochodowego, posiadającą siedzibę bądź zarząd na terytorium Polski lub na terytorium innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub państwa należącego do Europejskiego Obszaru Gospodarczego podlegająca opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. Jednym z ważniejszych warunków zastosowania zwolnienia z opodatkowania jest również konieczność posiadania przez odbiorcę dywidendy nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki wypłacającej dywidendę. Wskazane udziały powinny znajdować się w posiadaniu spółki nieprzerwanie przez okres 2 lat. Posiadanie musi wynikać z prawa własności. Jeżeli zatem podatnik posiada prawo do części udziałów, wówczas zwolnienie z podatku będzie dotyczyć tylko części dywidendy. Spółka, na rzecz której wypłacona została dywidenda nie może korzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania. Ponadto, aby spółka mogła skorzystać z prawa zwolnienia z podatku musi odpowiednio udokumentować uzyskiwany dochód i rezydencję certyfikatem rezydencji. Dywidendy wypłacane pomiędzy polskimi spółkami kapitałowymi bez certyfikatu rezydencji nie podlegają zwolnieniu od podatku dochodowego (pismo Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku, DP/423-0092/07/AK). Jednakże w przypadku wypłaty przez spółkę na rzecz akcjonariusza, jeśli polska rezydencja podatkowa akcjonariusza nie budzi wątpliwości spółki i jest udokumentowana w inny sposób niż certyfikatem rezydencji, to należy uznać, iż nie jest konieczne aby spółka wymagała od akcjonariusza przedstawienia certyfikatu rezydencji (pismo Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, 1472/DPC/423-11/07/PK).


Zadaj pytanie na naszym FORUM: Moja Firma - Spółki kapitałowe

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Rozwoju Biznesu

Firma doradczo-szkoleniowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »