| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Czy członek rady nadzorczej może zrezygnować z zaległego wynagrodzenia?

Czy członek rady nadzorczej może zrezygnować z zaległego wynagrodzenia?

Zasady wynagradzania członków rady nadzorczej spółki określane są w dokumentach wewnętrznych. Jeżeli członek rady nie jest jednocześnie pracownikiem, a otrzymuje wynagrodzenie z łączących go stosunków cywilnoprawnych, wówczas może zrzec się wypłaty wynagrodzenia.

Członkowie rady nadzorczej spółki mogą otrzymywać wynagrodzenie z tytułu pełnionej przez nich funkcji na zasadach przyznanych przepisami kodeksu pracy wszystkim pracownikom. Zgodnie z art. 86 k.p. pracodawca zobowiązany jest wypłacać wynagrodzenie w miejscu, terminie i czasie określonym w regulaminie pracy. Wynagrodzenia co do zasady dokonuje się w formie pieniężnej, chyba że przy wypłatach częściowych przepisy prawa pracy stanowią inaczej. Wysokość wynagrodzenia jest natomiast obliczana na podstawie art. 87 k.p., zgodnie z którym z wynagrodzenia dokonuje się wskazanych przepisami prawa potrąceń po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne i zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.


Zobacz również:
Wirtualna siedziba spółki


Rezygnacja z wynagrodzenia


Jeżeli członek rady nadzorczej w spółce zatrudniony jest jako pracownik na podstawie stosunku pracy, wówczas nie może zrezygnować z wypłaty zaległego wynagrodzenia, bowiem jest ono chronione przepisami kodeksu pracy. Natomiast w przypadku, gdy otrzymuje on wynagrodzenie w ramach stosunku cywilnoprawnego łączącego go ze spółką, wówczas może na zasadach ogólnych zrzec się prawa do swojej wierzytelności zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego. Na mocy art. 508 k.c. zobowiązanie wygasa po zwolnieniu dłużnika z długu. W takiej sytuacji członek rady nadzorczej musi złożyć oświadczenie spółce o zwolnieniu jej z obowiązku wypłaty zaległego wynagrodzenia przysługującemu członkowi rady. Istotne jest, że do zwolnienia z obowiązku zapłaty nie jest wystarczające złożenie samego oświadczenia. Spółka musi zaakceptować wskazane oświadczenie. Zgodnie z sentencją wyroku Sądu Najwyższego z dnia 20 września 2007 r. (II CSK 242/07) zwolnienie z długu ma charakter umowny, nie można więc kwalifikować go jako oświadczenia strony, będącego treścią innej umowy, ponadto na podstawie umowy zwolnienia z długu dochodzi do wygaśnięcia zobowiązania z momentem jej zawarcia, ze skutkiem na przyszłość.


Zwolnienie spółki z obowiązku zapłaty wynagrodzenia poprzez zawarcie umowy musi być zastrzeżone terminem bądź pod warunkiem. Dla tego rodzaju czynności nie jest jednak zastrzeżona żadna szczególna forma. Co do zasady umowa o zwolnienie z długu zawierana jest w formie pisemnej i opatrzona podpisem wierzyciela. Umowa o zwolnienie z długu może zostać zawarta tylko w przypadku istnienia wymagalnej wierzytelności. W wypadku wygaśnięcia wierzytelności wskutek zapłaty nie jest możliwe jej późniejsze umorzenie (wyr. WSA w Gliwicach z dnia 26 lutego 2008 r., I SA/Gl 890/07).


Zadaj pytanie na naszym FORUM:
Moja Firma - Spółki kapitałowe

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Smaga Jaroszyński Spółka Adwokacka sp. j.

Obsługa prawna przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »