| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Odpowiedzialność wspólników za długi spółki cywilnej

Odpowiedzialność wspólników za długi spółki cywilnej

Odpowiedzialność za długi spółki cywilnej ponoszą jej wspólnicy. O tym, który ze wspólników zapłaci dług decyduje wierzyciel. Umowa spółki cywilnej nie może zwolnic żadnego ze wspólników z odpowiedzialności za długi spółki cywilnej. Jak wygląda odpowiedzialność za zobowiązania spółki cywilnej?


Kiedy wspólnik może się uchylić od odpowiedzialności?


Wspólnik może się uchylić od solidarnej odpowiedzialności za długi spółki cywilnej, poprzez wykazanie, że przy zaciąganiu zobowiązań naruszone zostały zasady reprezentacji ustalone w umowie spółki.


Oprócz tego istnieje możliwość zwolnienia wspólnika z odpowiedzialności za zobowiązania spółki, jeżeli wyrażą na to zgodę wierzyciele. Kodeks cywilny stanowi bowiem, że możliwe jest umowne dokonanie zmiany dłużnika w ten sposób, że w miejsce dotychczasowego dłużnika wstępuje osoba trzecia, zwalniając go z odpowiedzialności za zobowiązanie. Zmiana dłużnika odbywa się na mocy umowy między dłużnikiem a osobą trzecią za zgodą wierzyciela bądź na mocy umowy między wierzycielem a osobą trzecią za zgodą dłużnika.


Wyrażenie zgody przez wierzyciela na zmianę dłużnika powoduje zwolnienie dotychczasowego dłużnika z odpowiedzialności. Wspólnik nie będzie zwolniony od odpowiedzialności, jeżeli wierzyciel wyrażając na to zgodę nie wiedział o niewypłacalności osoby przejmującej dług.

 
Zobacz: Odpowiedzialność za długi w spółce cywilnej

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Michał Wójtowicz

Ekspert Kredytowy Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK