| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Komandytariusz nieprowadzący działalności musi opłacać ZUS

Komandytariusz nieprowadzący działalności musi opłacać ZUS

Komandytariusz jako wspólnik w spółce prowadzi działalność gospodarczą i podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu niezależnie od tego, czy faktycznie działalność prowadzi i uzyskuje przychody.

Wspólnikiem w spółce komandytowej prócz komplementariusza jest komandytariusz. Odpowiada on za zobowiązania spółki wobec wierzycieli tylko do wysokości sumy komandytowej chyba, że jego nazwisko bądź firma zostały ujawnione w nazwie spółki to wówczas odpowiada wraz z komplementariuszem całym swoim majątkiem. Spółka komandytowa powstaje wraz z wpisem do odpowiedniego rejestru sądowego na podstawie umowy spółki sporządzonej w formie aktu notarialnego.


Obowiązkowe ubezpieczenie społeczne


Zgodnie z art. 13 ust. 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U.2009.205.1585) osoby prowadzące pozarolniczą działalność - od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności do dnia zaprzestania wykonywania tej działalności podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowemu, chorobowemu i wypadkowemu. Wyjątkiem od tej zasady jest okres, na który wykonywanie działalności zostało zawieszone na podstawie art. 14a ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U.2013.672) w wymiarze od 30 dni do 24 miesięcy. Należy zaznaczyć, że zgodnie z sentencją wyroku SA z dnia 8 maja 2013 r. (III AUa 1138/12) Przepisy art. 13 pkt. 4 u.s.u.s. łączą obowiązek podlegania ubezpieczeniom społecznym z prowadzeniem działalności gospodarczej, a nie jedynie z deklaratywnym wpisem do ewidencji działalności gospodarczej, czy też posiadaniem numeru NIP i REGON.


Zgodnie z art. 8 ust. 6 pkt. 4 za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą uważa się wspólnika jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz wspólników spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej. W związku z tym komandytariusz podlega co do zasady obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu.


Zobacz również:
Procedura założenia spółki komandytowej


Komandytariusz bez przychodów


W związku z powyższym fakt posiadania przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą statusu komandytariusza przesądza o konieczności opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Jednakże, jeżeli wspólnikowi przypada udział w zyskach w wysokości 1% i nie prowadzi on faktycznie działalności gospodarczej oraz nie  otrzymuje żadnych przychodów z tego tytułu to również podlega obowiązkowi opłacania składek. W tej kwestii wypowiedział się Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 13 września 2010 r. (II UK 82/10) po rozpoznaniu kasacji i uznał, iż skoro nieodzownym atrybutem działalności gospodarczej jest jej wykonywanie w sposób zorganizowany i ciągły, to sam udział w spółce cywilnej, niepołączony z uczestnictwem w działalności tej spółki, nie stanowi wystarczającej podstawy do zaistnienia obowiązkowego ubezpieczenia, o którym stanowi art. 13 ust. 4 u.s.u.s. Ponadto wykonywanie pozarolniczej działalności, o którym stanowi art. 13 ust. 4 u.s.u.s., to nic innego jak posiadanie statusu wspólnika spółki komandytowej prowadzącej działalność gospodarczą. Podleganie przez wspólnika takiej spółki obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym w okresie od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności pozarolniczej do dnia zaprzestania jej wykonywania należy zatem odnosić do okresu posiadania statusu wspólnika w spółce prowadzącej (wykonującej) działalność gospodarczą, a nie do faktycznego uczestniczenia w działalności przedsiębiorstwa. Tylko w sytuacji zawieszenia działalności, w okresie którym wspólnicy nie prowadzą spraw spółki są zwolnieni z obowiązku rozliczania się z ZUSem.


Dodatkowo SN uzasadnił, iż status komandytariusza wyznaczony treścią stosunku prawnego danej spółki komandytowej nie ma znaczenia dla powstania obowiązku ubezpieczeniowego, gdyż podleganie temu obowiązkowi nie zależy od stosunków zachodzących pomiędzy wspólnikami takiej spółki, ale wyłącznie od pozostawania jej wspólnikami.


Zadaj pytanie na Forum:
Moja firma - Spółki osobowe

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Porad Finansowo-Księgowych dr Piotr Rojek Sp. z o.o.

Kancelaria audytorska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK