| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Rozwiązanie spółki cywilnej przez sąd

Rozwiązanie spółki cywilnej przez sąd

Spółka cywilna może być rozwiązana przez sąd. Jest to możliwe jedynie z ważnych powodów i może o to wnosić każdy ze wspólników. Kiedy spółka cywilna może być rozwiązana przez sąd?

Sądowe rozwiązanie spółki cywilnej


Jednym ze sposobów na rozwiązanie spółki cywilnej jest orzeczenie sądu w danej kwestii. Powództwo dotyczące rozwiązania spółki może być złożone przez każdego ze wspólników. W takim wypadku pozwanym powinni być pozostali wspólnicy. Pozew o rozwiązanie spółki cywilnej składa się do sądu właściwego rzeczowo do rozpoznania tego typu sprawy, czyli sądu okręgowego, wydział cywilny.


Ważne powody rozwiązania spółki cywilnej


Zgodnie z treścią art. 874 § 1 Kodeksu cywilnego z ważnych powodów każdy wspólnik może żądać rozwiązania spółki cywilnej przez sąd.


Pozew o rozwiązanie spółki cywilnej powinien  być uzasadniany ważnymi powodami, które muszą odnosić się do stosunku spółki. Powodem takim nie może być powód leżący wyłącznie po stronie jednego ze wspólników.


Ważne powody to m.in. sytuacje, które prowadzą do niemożliwości dalszego prowadzenia spółki i osiągania celu, przy czym niemożliwość ta powinna być trwała. Przykładowym ważnym powodem, na który można się powołać w pozwie o rozwiązanie spółki cywilnej jest trwały konflikt pomiędzy wspólnikami, utrata wymaganych do prowadzenia działalności uprawnień, koncesji czy zezwoleń. Powtarzającym się powodem jest również niemożność porozumienia się wspólników, brak możliwości podejmowania decyzji przez wspólników oraz odejście ze spółki kluczowych osób.


Zobacz: Rozwiązanie spółki cywilnej

 


Często spotykaną praktyką jest również zawarcie w umowie spółki cywilnej katalogu ważnych powodów umożliwiających sądowe rozwiązanie spółki cywilnej. Pomimo tego katalogu to sąd ma decydujący głos przy ocenie czy przywołana w pozwie przyczyna jest ważnym powodem.


Katalog ważnych powodów zamieszczony w umowie spółki nie może być jednak określony w sposób zbyt wąski, uniemożliwiający wspólnikom wystąpienie do sądu w określonych przypadkach z powództwem o rozwiązanie spółki. Trzeba pamiętać, że wyłączenie prawa żądania rozwiązania spółki cywilnej z ważnych powodów nie jest możliwe, więc takie postanowienia byłyby uznane za nieważne.


Powództwo o rozwiązanie umowy spółki będzie niezasadne wówczas, gdy wspólnik może zaspokoić swój interes, wypowiadając umowę spółki.

 
Zobacz: Śmierć wspólnika spółki z o.o.


Zobacz: Jak pozbyć się uciążliwego wspólnika ze sp. z o.o.?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Niebudek

Kancelaria specjalizująca się w doradztwie podatkowym i prawnym dla różnych branż i sektorów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK