| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Zmiana procentowego udziału wspólników w spółce cywilnej

Zmiana procentowego udziału wspólników w spółce cywilnej

Możliwa jest zmiana procentowych udziałów wspólników w spółce cywilnej. Jak dokonać takiej zmiany? Czy o procentowej zmianie udziałów wspólników należy informować urząd skarbowy?

Uchwała lub aneks


Przeprowadzenie zmiana procentowego udziału wspólników w spółce cywilnej jest możliwe w formie uchwały wspólników. Jednak uchwała tego typu treści musi być dopuszczalna przez umowę spółki. W przypadku, gdy umowa spółki nie przewiduje takiej możliwości zmiana procentowego udziału wspólników jest możliwa poprzez aneks do umowy spółki.


Zarówno uchwała wspólników jak i aneks do umowy spółki musi być sporządzony w formie zwykłej, pisemnej.


Uchwała wspólników


Uchwała wspólników powinna w swojej treści zawierać m.in. wskazanie kolejnego numeru uchwały, datę podjęcia uchwały, oraz być koniecznie opatrzona podpisami wszystkich wspólników. Obowiązkiem spółki cywilnej jest również przechowywanie wskazanej uchwały w dokumentacji firmowej.


Najczęstszą przyczyną zmiany procentowego udziału wspólników w spółce cywilnej jest zmiana wysokości wkładu do spółki. Nie jest jednak wykluczona zmiana procentowego udziału wspólnika z innych względów.


Zobacz: Odpowiedzialność za długi w spółce cywilnej

 


Powiadomienie urzędu skarbowego


O zmianie procentowego udziału wspólników w spółce cywilnej, czy to na podstawie uchwały, czy tez aneksu umowy spółki, musi zostać poinformowany naczelnik właściwego urzędu skarbowego. Zgłoszenia zmiany proporcji udziałów w spółce cywilnej należy dokonać w terminie 7 dni od dnia podjęcia uchwały. Nie jest to możliwe na formularzu NIP-2, dlatego zgłoszenia należy dokonać poprzez przesłanie kopii aneksu do umowy spółki lub kopii uchwały wraz z pismem przewodnim.


Zobacz: Jak przekształcać spółkę cywilną w spółkę jawną

 


Zmiana procentowego udziału wspólnika a podatki


W przypadku, gdy spółka cywilna prowadzi PKPiR, to razem ze zmianą proporcji udziałów powstaje obowiązek sporządzenia i wpisania do PKPiR spisu z natury. Zamiar sporządzenia spisu z natury w innym terminie niż na dzień 1 stycznia lub 31 grudnia powinien zostać zgłoszony w formie pisemnej do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie co najmniej 7 dni przed datą sporządzenia tego spisu.


Co więcej zmiana proporcji praw wspólników do udziału w zysku spółki cywilnej musi zostać uwzględniona także w rozliczeniu podatku dochodowego poszczególnych wspólników. Zaczynając od dnia wejścia w życie uchwały o zmianie udziałów lub aneksu do umowy spółki, wspólnicy powinni obliczać swój dochód, uwzględniając zmieniony procent przypadających na nich przychodów i kosztów ich uzyskania.

 
Zobacz: Spółka jawna a spółka cywilna

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Diana Borowiecka

Specjalista ds. PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »