| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Zmiana procentowego udziału wspólników w spółce cywilnej

Zmiana procentowego udziału wspólników w spółce cywilnej

Możliwa jest zmiana procentowych udziałów wspólników w spółce cywilnej. Jak dokonać takiej zmiany? Czy o procentowej zmianie udziałów wspólników należy informować urząd skarbowy?

Uchwała lub aneks


Przeprowadzenie zmiana procentowego udziału wspólników w spółce cywilnej jest możliwe w formie uchwały wspólników. Jednak uchwała tego typu treści musi być dopuszczalna przez umowę spółki. W przypadku, gdy umowa spółki nie przewiduje takiej możliwości zmiana procentowego udziału wspólników jest możliwa poprzez aneks do umowy spółki.


Zarówno uchwała wspólników jak i aneks do umowy spółki musi być sporządzony w formie zwykłej, pisemnej.


Uchwała wspólników


Uchwała wspólników powinna w swojej treści zawierać m.in. wskazanie kolejnego numeru uchwały, datę podjęcia uchwały, oraz być koniecznie opatrzona podpisami wszystkich wspólników. Obowiązkiem spółki cywilnej jest również przechowywanie wskazanej uchwały w dokumentacji firmowej.


Najczęstszą przyczyną zmiany procentowego udziału wspólników w spółce cywilnej jest zmiana wysokości wkładu do spółki. Nie jest jednak wykluczona zmiana procentowego udziału wspólnika z innych względów.


Zobacz: Odpowiedzialność za długi w spółce cywilnej

 


Powiadomienie urzędu skarbowego


O zmianie procentowego udziału wspólników w spółce cywilnej, czy to na podstawie uchwały, czy tez aneksu umowy spółki, musi zostać poinformowany naczelnik właściwego urzędu skarbowego. Zgłoszenia zmiany proporcji udziałów w spółce cywilnej należy dokonać w terminie 7 dni od dnia podjęcia uchwały. Nie jest to możliwe na formularzu NIP-2, dlatego zgłoszenia należy dokonać poprzez przesłanie kopii aneksu do umowy spółki lub kopii uchwały wraz z pismem przewodnim.


Zobacz: Jak przekształcać spółkę cywilną w spółkę jawną

 


Zmiana procentowego udziału wspólnika a podatki


W przypadku, gdy spółka cywilna prowadzi PKPiR, to razem ze zmianą proporcji udziałów powstaje obowiązek sporządzenia i wpisania do PKPiR spisu z natury. Zamiar sporządzenia spisu z natury w innym terminie niż na dzień 1 stycznia lub 31 grudnia powinien zostać zgłoszony w formie pisemnej do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie co najmniej 7 dni przed datą sporządzenia tego spisu.


Co więcej zmiana proporcji praw wspólników do udziału w zysku spółki cywilnej musi zostać uwzględniona także w rozliczeniu podatku dochodowego poszczególnych wspólników. Zaczynając od dnia wejścia w życie uchwały o zmianie udziałów lub aneksu do umowy spółki, wspólnicy powinni obliczać swój dochód, uwzględniając zmieniony procent przypadających na nich przychodów i kosztów ich uzyskania.

 
Zobacz: Spółka jawna a spółka cywilna

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Informacja Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK