| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Zasady zwrotu dopłat w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Zasady zwrotu dopłat w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Często wspólnicy wnoszą dopłaty na pokrycie straty spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Może się jednak okazać, że straty były niższe od zakładanych i w kolejnym roku spółka uzyska zysk. Powstaje pytanie, czy w takim wypadku można zwrócić wspólnikom wniesione dopłaty.


Ustawowe zasady zwrotu dopłat zostały sformułowane w Kodeksie spółek handlowych (art. 179 § 1) w następujący sposób:

§ 1. Dopłaty mogą być zwracane wspólnikom, jeżeli nie są wymagane na pokrycie straty wykazanej w sprawozdaniu finansowym.

§ 2. Zwrot dopłat może nastąpić po upływie miesiąca od dnia ogłoszenia o zamierzonym zwrocie w piśmie przeznaczonym do ogłoszeń spółki.

§ 3. Zwrot powinien być dokonany równomiernie wszystkim wspólnikom.

§ 4. Zwróconych dopłat nie uwzględnia się przy żądaniu nowych dopłat.

Umowa spółki może jednak określać zasady zwrotu dopłat w zupełnie inny sposób, tj. np.:

• dopłaty będą zwracane nierównomiernie,

• zwrot dopłat nie wymaga ogłoszenia,

• zwrot dopłat jest możliwy, nawet gdy dopłaty są potrzebne do pokrycia straty wykazanej w sprawozdaniu finansowym.

Poszukiwanie odpowiedzi co do możliwości zwrotu dopłat w firmie należałoby zatem rozpocząć od analizy treści umowy spółki.

Umowa spółki może modyfikować ustawowe zasady wnoszenia dopłat.

Zakładając, że umowa spółki nie modyfikuje zasad zwrotu dopłat, i jednocześnie przyjmując, iż dopłaty w całości pokryły straty zanotowane przed rokiem, w którym dokonano dopłaty, to zwrot dopłat będzie możliwy w wysokości dodatniej różnicy między zyskiem a stratą.

PRZYKŁADY

W 2010 r. spółka odnotowała stratę w wysokości 50 zł, a w 2011 r. zysk w wysokości 100 zł. Zwrot dopłat w roku 2012 r. będzie mógł obejmować maksymalnie kwotę 50 zł.

***

W 2010 r. spółka odnotowała stratę w wysokości 100 zł, a w 2011 r. zysk w wysokości 50 zł. Zwrot dopłat w roku 2012 r. nie będzie możliwy, gdyż dopłaty nadal są potrzebne spółce do pokrycia straty.

***

Do 2009 r. włącznie spółka odnotowała stratę w wysokości 130 zł. Dopłaty w 2010 r. zostały wniesione w wysokości 100 zł. W 2010 r. spółka odnotowała stratę w wysokości 50 zł, a w 2011 r. zysk w wysokości 100 zł. Zwrot dopłat w roku 2012 r. będzie mógł obejmować maksymalnie kwotę 20 zł [zysk 2011 r. - (strata z okresu do 2009 r. niepokryta dopłatami z 2010 r. + strata 2010 r.), czyli 100 zł - (30 zł + 50 zł) = 20 zł].

Ustawowym warunkiem zwrotu dopłat, który nie może być modyfikowany postanowieniami umowy spółki, jest zakaz zwrotu dopłat, gdyby taki zwrot naruszał majątek potrzebny do pełnego pokrycia kapitału zakładowego spółki. Wykorzystując wyliczenia z ostatniego przykładu i przy założeniu, że wartość bilansowa majątku spółki przy uwzględnieniu wniesionych dopłat wynosi 110 zł, a wysokość kapitału zakładowego spółki 100 zł, to wspólnikom można by zwrócić wpłaty wyłącznie w wysokości równej 10 zł (wartość bilansowa majątku spółki - wysokość kapitału zakładowego wskazanego w umowie spółki).

Jeżeli wspólnicy ustalą, że zwrot dopłat jest możliwy, należy pamiętać o:

• konieczności publikacji ogłoszenia o planowanym zwrocie dopłat (umowa spółki może ten wymóg znieść/ /modyfikować) i wypłacie zwracanych kwot najwcześniej po upływie miesiąca od daty publikacji ogłoszenia,

• obowiązku dokonywania zwrotów w sposób równomierny (umowa spółki może tę zasadę znieść/modyfikować),

• określeniu w uchwale wspólników o zwrocie dopłat wysokości zwrotu i terminu zwrotu dopłat.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Polska Izba Biegłych Rewidentów

Samorząd zawodowy biegłych rewidentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »