| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Rozwiązanie spółki cywilnej

Rozwiązanie spółki cywilnej

Wspólnik dwuosobowej spółki cywilnej chciałby się z niej wycofać – w tym momencie spółka się rozwiązuje z mocy prawa. Obaj wspólnicy chcieliby kontynuować działalność odrębnie, jako osoby fizyczne. Jak prawidłowo przeprowadzić taki proces? Jakie są obowiązki spółki i wspólników wobec urzędów? Czy jest możliwość przekształcenia spółki w dwie firmy jednoosobowe bez konieczności jej likwidacji i opłacania podatków VAT i dochodowego od remanentów? Czy sprzedaż majątku nabytego do spółki przed jej formalną likwidacją poszczególnym wspólnikom jest możliwa?

Od 1 lipca 2011 r. obowiązują nowe przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, a także nowy formularz wniosku do rejestracji działalności gospodarczej oraz zmian w tym zakresie - CEIDG-1. Wniosek ten należy stosować zamiast dotychczasowego formularza EDG-1.

CEIDG-1 dla osób fizycznych wykonujących działalność gospodarczą jest jednocześnie:

• wnioskiem o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej (REGON),

• zgłoszeniem identyfikacyjnym albo aktualizacyjnym do naczelnika urzędu skarbowego (NIP),

• oświadczeniem o wyborze formy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych,

• zgłoszeniem albo zmianą zgłoszenia płatnika składek do ZUS,

• oświadczeniem o kontynuowaniu ubezpieczenia społecznego rolników.

Wniosek CEIDG-1 służy także do dokonywania aktualizacji danych nieobjętych wpisem do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). W przypadku wystąpienia ze spółki cywilnej należy przy nazwie rubryki 26 zaznaczyć kwadrat oznaczający zmianę oraz wypełnić pola: 26.1, 26.2 oraz 26.5, bez zaznaczania kwadratu oznaczającego zmianę. Kwadrat ten zaznacza się jedynie w przypadku zgłaszania zmiany daty wystąpienia ze spółki. We wniosku dotyczącym zgłoszenia zaprzestania wykonywania działalności gospodarczej należy wypełnić jedynie w części formularza CEIDG-1 rubryki i pola 01.5, 03.3, 03.4, 03.5, 03.6, 03.7, 0.6 (tylko w zakresie nazwy firmy) oraz 16.

Zmiana danych w CEIDG przez Internet

Wniosek można składać za pośrednictwem formularza elektronicznego dostępnego w szczególności na stronie internetowej CEIDG (www.ceidg.gov.pl), osobiście bądź listem poleconym. W nowej elektronicznej bazie CEIDG od 1 lipca 2011 r. na pewno będzie się odbywać rejestracja nowych działalności. Natomiast tryb zgłaszania zmian będzie zależeć od tego, czy wpis danego przedsiębiorcy został przeniesiony już do bazy CEIDG. Okres przejściowy trwa do końca 2011 r. Oznacza to, że wójt, burmistrz lub prezydent miasta przestanie być organem ewidencyjnym dla przedsiębiorcy, którego wpis przeniesiono do bazy CEIDG. Dla wpisów nieprzeniesionych do bazy organem ewidencyjnym do końca 2011 r. pozostaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta.

Jeśli spółka cywilna zostanie rozwiązana, likwidacji ulega także jej majątek. W tym miejscu należy zwrócić uwagę na pojęcie majątku spółki cywilnej. W zasadzie spółka nie jest posiadaczem majątku. Powstaje natomiast tzw. wspólność łączna, oddzielna masa majątkowa, która nie stanowi majątku osobistego poszczególnych wspólników. Wspólność łączna wspólników spółki zawiera wkłady wniesione przez wspólników spółki oraz majątek nabyty w toku działalności spółki. Oznacza to, że majątek ten jest wspólną własnością wspólników, nie zaś spółki. Przepisy Kodeksu cywilnego chronią tę własność w czasie trwania spółki.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Witold Studziński

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK