| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Koszty uzyskania przychodów zlecenia zawartego z członkiem zarządu

Koszty uzyskania przychodów zlecenia zawartego z członkiem zarządu

Chcemy zawrzeć z członkiem zarządu odpłatną umowę zlecenia, na podstawie której będzie on pełnił swoją funkcję, tj. m.in. współzarządzał firmą, wykonywał czynności doradcze. Taka umowa jest, naszym zdaniem, potrzebna, ponieważ uchwała powołująca tę osobę na członka zarządu nie zawiera treści dotyczących zakresu obowiązków ani wysokości przysługującego jej wynagrodzenia. Czy w tej sytuacji dopuszczalne jest zawarcie takiej umowy? Jeżeli tak, to jakie koszty uzyskania przychodów powinniśmy zastosować do wynagrodzenia wynikającego z tego zlecenia?

 

RADA

Mogą Państwo zawrzeć z członkiem zarządu odrębny stosunek zobowiązaniowy, który może przyjąć formę umowy zlecenia. Na tej podstawie członek zarządu będzie mógł sprawować powierzoną funkcję. Do wynagrodzenia z tytułu pełnienia funkcji członka zarządu powinni Państwo zastosować zryczałtowane koszty uzyskania przychodów (w 2011 r. - 111, 25 zł). Jednak kup w tej wysokości można zastosować pod warunkiem, że wartość tej umowy przekroczy 200 zł.

UZASADNIENIE

Jeżeli umowa lub statut nie stanowią inaczej - w przypadku spółki z o.o. - członka zarządu powołuje zgromadzenie wspólników, a w spółce akcyjnej rada nadzorcza. Tak nawiązany stosunek prawny jest podstawą do sprawowania powierzonej funkcji i nie stwarza konieczności nawiązywania odrębnej więzi z członkiem zarządu.

Jednak w praktyce często dopuszcza się zawarcie nowego stosunku zobowiązaniowego z taką osobą. Ma to miejsce zwłaszcza wtedy, gdy akt powołania nie zawiera postanowień dotyczących zakresu obowiązków czy wysokości wynagrodzenia przysługujących członkowi zarządu. Wówczas zatrudnienie takiej osoby może przyjąć formę zarówno stosunku pracy, jak również cywilnoprawnego, np. umowy zlecenia czy kontraktu menedżerskiego. Potwierdził to m.in. dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 20 sierpnia 2008 r. (ILPB1/415-354/08-4/RP), w której stwierdził, że „(...) zasady wykonywania w spółce określonych czynności przez członka jej zarządu mogą być uregulowane również w umowie o pracę lub w umowie cywilnoprawnej, np. w umowie zlecenia czy w umowie menedżerskiej. Nie jest to jednak wymóg konieczny, lecz dopuszczalny. W konsekwencji, źródłem przychodów członków zarządów może być nie tylko stosunek powołania przez spółkę, lecz również odrębna umowa związana ze stosunkiem pracy czy stosunkiem służbowym (art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), umowa zlecenia (art. 13 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), czy umowa o świadczenie usług, np. umowa o zarządzanie przedsiębiorstwem lub kontrakt menedżerski (art. 13 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Wybór formy prawnej, dzięki której członek zarządu wykonuje swoje czynności wykonawczo-zarządzające, pozostawiony jest wyłącznie spółce”.

Zatem zawarte przez Państwa zlecenie z członkiem zarządu na wykonywanie czynności związanych z zarządzaniem firmą jest prawidłową formą zatrudnienia. Wynagrodzenie uzyskane z takiej umowy stanowi dla niego przychód z działalności wykonywanej osobiście (art. 13 pkt 7 updof). Dlatego do wynagrodzenia z tego tytułu powinni Państwo stosować miesięcznie podstawowe zryczałtowane koszty uzyskania przychodów, tj. w 2011 r. - 111,25 zł (art. 22 ust. 9 pkt 5 updof).

WAŻNE!

Do przychodu ze zlecenia, na podstawie którego członek zarządu sprawuje swoją funkcję, należy stosować podstawowe zryczałtowane kup (w 2011 r. - 111,25 zł).

PRZYKŁAD

Z członkiem zarządu została zawarta od 1 kwietnia 2011 r. odpłatna umowa zlecenia, na podstawie której będzie on pełnił swoją funkcję, tj. m.in. współzarządzał firmą i wykonywał czynności doradcze. Wynagrodzenie z tej umowy ustalono na poziomie 2500 zł za cały miesiąc. Na podstawie tej umowy członek zarządu podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, ale nie przystąpił do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Podstawa opodatkowania w przypadku wynagrodzenia z umowy zlecenia wynosi:

2500 zł - (2500 zł x 11,26% - wysokość składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe) - 111,25 zł = 2107,25 zł; po zaokr. 2107 zł.

Muszą jednak Państwo pamiętać, że jeżeli wartość takiej umowy nie przekroczy 200 zł, od pełnej wysokości wynagrodzenia przysługującego na tej podstawie członkowi zarządu należy naliczyć podatek zryczałtowany w wysokości 18%. W tym przypadku nie mogą Państwo zastosować kosztów uzyskania przychodów, gdyż podstawa opodatkowania nie jest pomniejszana o te koszty.

PRZYKŁAD

Od 1 kwietnia 2011 r. z członkiem zarządu została zawarta odpłatna umowa zlecenia, na podstawie której będzie on brał udział w comiesięcznym posiedzeniu zarządu spółki. Wynagrodzenie z tej umowy zostało ustalone na poziomie 180 zł za każde takie posiedzenie. Z umowy członek zarządu podlega obowiązkowo tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu. Podstawę opodatkowania w tym przypadku stanowi wartość umowy, tj. 180 zł.

• art. 13 pkt 2, pkt 5-9, art. 22 ust. 2 pkt 1, ust. 9 pkt 4-5, art. 30 pkt 5a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.),

• art. 201 § 4, art. 386 § 4 Kodeksu spółek handlowych.

Bożena Goliszewska

specjalista w zakresie kadr i płac

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Kubarski

Ekspert Kredytowy Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »