| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Zbycie udziału w spółce jawnej

Zbycie udziału w spółce jawnej

Razem z żoną jesteśmy wspólnikami dwuosobowej spółki jawnej. Nasze udziały wynoszą po 50%. Chciałbym mój udział przekazać synowi. Zauważyłem, że w umowie spółki nie wpisano takiej możliwości. Czy mogę przekazać udział, jeśli w umowie nie ma żadnych zapisów na ten temat? Czy jednak trzeba najpierw zmienić umowę spółki w tym zakresie?

Wprowadzenie do umowy zapisu o dopuszczalności przeniesienia udziału jest konieczne.

Spółka jawna jest, obok spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, najpopularniejszą formą prowadzenia działalności gospodarczej. Wynika to m.in. z faktu, że stosunkowo łatwo jest założyć taką spółkę (wystarczy forma pisemna, nie potrzeba notariusza, nie ma kapitału zakładowego). W spółce jawnej jako spółce osobowej szczególnego znaczenia nabierają osoby wspólników. Mimo wszystko zmiany osobowe w takiej spółce są dopuszczalne. Trzeba jednak pamiętać, aby stosowny zapis zezwalający na to znalazł się w umowie spółki - czy to od razu (na etapie sporządzania umowy i powstawania spółki), czy też w drodze późniejszej zmiany umowy spółki. Zgodnie bowiem kodeksem spółek handlowych ogół praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej może być przeniesiony na inną osobę tylko wówczas, gdy umowa spółki tak stanowi (art. 10 § 1 k.s.h.). Trzeba też pamiętać, że taki transfer może nastąpić tylko po uzyskaniu pisemnej zgody wszystkich pozostałych wspólników (chyba że umowa spółki stanowi inaczej - art. 10 § 2 k.s.h.). A więc w przypadku opisanym w pytaniu do przeniesienia udziału na syna potrzebna też będzie zgoda żony, chyba że umowa wyłączy obowiązek jej uzyskania.

Jak wskazał Sąd Apelacyjny w Warszawie w wyroku z dnia 26 października 2006 (sygn. akt VI ACa 394/06, OSA 2008/8/26): skoro przepisy k.s.h. uzależniają przeniesienie „udziału spółkowego” w spółce osobowej na innego wspólnika lub osobę trzecią od spełnienia dwóch przesłanek przewidzianych w art. 10 § 1 i 2 k.s.h., to brak w umowie spółki postanowienia zezwalającego na przeniesienie „udziału spółkowego” powoduje bezwzględną nieważność czynności prawnej dokonanej z naruszeniem tego przepisu (art. 58 k.c.).

Maciej Murek

PODSTAWA PRAWNA

• art. 10 § 1 i 2 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz.U. nr 94, poz. 1037 z późn. zm.).

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska to kancelaria radców prawnych specjalizująca się w obsłudze prawnej spraw z zakresu szeroko pojmowanej własności intelektualnej, w szczególności prawa autorskiego, własności przemysłowej, a także zagadnień dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej w Internecie (nowe media).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »