| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Za co odpowiada komandytariusz

Za co odpowiada komandytariusz

Razem ze znajomym chcemy założyć firmę. Myślimy o tym żeby zacząć działać jako spółka komandytowa. W naszym przypadku taka forma działalności będzie chyba najodpowiedniejsza. Ja mam większy kapitał od znajomego, nie jestem zainteresowany zarządzaniem spółką, więc zostałbym w spółce komandytariuszem. W takim wypadku wiem, że będziemy odpowiadać na innych zasadach. Jak wygląda odpowiedzialność komandytariusza?

 

Komandytariusz odpowiada za zobowiązania spółki wobec jej wierzycieli tylko do wysokości sumy komandytowej. Jest jednak wolny od odpowiedzialności w granicach wartości wkładu wniesionego do spółki.

Spółka komandytowa jest taką spółką handlową, która może być utworzona tylko w celach gospodarczych i w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika (komandytariusza) jest ograniczona.

Górną granicę odpowiedzialności komandytariusza wyznacza suma komandytowa, która powinna być w umowie spółki określona kwotowo. Niemniej jednak komandytariusz jest wolny od odpowiedzialności w granicach wartości wkładu, który wniósł do spółki. Istotna jest zatem tutaj relacja pomiędzy wskazaną w umowie sumą komandytową, a wartością wniesionego wkładu. Mogą pojawić się następujące sytuacje:

• jeżeli suma komandytowa i wartość wkładów są równe albo gdy wartość wkładów przewyższa sumę komandytową, wówczas komandytariusz jest zwolniony z odpowiedzialności,

• jeżeli natomiast wkłady przedstawiają wartość niższą niż suma komandytowa, to wówczas komandytariusz odpowiada do kwoty stanowiącej różnicę między wartością wkładów i sumy komandytowej.

Ponadto należy pamiętać, że komandytariusz odpowiada solidarnie ze spółką i innymi wspólnikami przy tzw. subsydiarnym porządku egzekwowania. Oznacza to, że wierzyciel spółki może prowadzić egzekucję z majątku komandytariusza (w granicach, o których mowa powyżej) dopiero w przypadku, gdy egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczna.

Maciej Murek

PODSTAWA PRAWNA

• art. 31, art. 103, art. 111 i art. 112 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz.U. nr 94, poz. 1037 z późn. zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Celichowscy Służewska-Woźnicka Spółka Partnerska Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK