| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Straty w spółce jawnej

Straty w spółce jawnej

Razem z bratem prowadzimy firmę jako spółka jawna. Chcielibyśmy zaprosić do spółki kolejnego wspólnika. Bardzo nam na tym zależy, ponieważ jego obecność z pewnością podniosłaby prestiż spółki i przyczyniła się do poprawy jej sytuacji finansowej. Potencjalny wspólnik jednak jeszcze się waha. Aby zachęcić go do przystąpienia do spółki zamierzamy zwolnić go od udziału w stratach spółki. Czy takie posunięcie jest prawnie dopuszczalne?

 

Tak. Umowa spółki jawnej może zwolnić wspólnika od udziału w stratach. Niedopuszczalne jest natomiast rozwiązanie odwrotne, a więc wyłączenie wspólnika od udziału w zysku.

Spółka jawna, podobnie jak każda inna spółka, może powstać w drodze jej utworzenia przez osoby, które uzyskają status wspólnika. Podstawowym dokumentem będącym podstawą istnienia i funkcjonowania spółki jawnej jest umowa spółki. Jednym z obowiązków związanych z uczestnictwem w spółce jest udział wspólnika w stratach. Co do zasady, każdy wspólnik ma prawo do równego udziału w zyskach i uczestniczy w stratach w tym samym stosunku bez względu na rodzaj i wartość wkładu. Określony w umowie spółki udział wspólnika w zysku odnosi się, w razie wątpliwości, także do jego udziału w stratach (art. 51 k.s.h.). Zasady uczestnictwa w stratach mogą zostać jednak w umowie spółki uregulowane dowolnie - umowa spółki może nawet zwalniać wspólnika od partycypowania w stratach spółki.

Jak wskazał Sąd Najwyższy w wyroku z 23 kwietnia 2009 r. (sygn. akt. IV CSK 558/08, Biul. SN 2009/7/11): umowne zwolnienie wspólnika spółki jawnej od udziału w stratach (art. 51 § 3 k.s.h.) nie modyfikuje jego odpowiedzialności na podstawie art. 22 § 2 k.s.h. Oznacza to, że nawet umowne zwolnienie wspólnika od udziału w stratach nie skutkuje zwolnieniem ani nawet ograniczeniem jego odpowiedzialności za zobowiązania tej spółki wobec jej wierzyciela, ponieważ podstawą tej odpowiedzialności jest art. 22 § 2 k.s.h., stosowany z uwzględnieniem reguł subsydiarnej odpowiedzialności wspólnika określonych w art. 31 k.s.h.

Maciej Murek

PODSTAWA PRAWNA

• art. 51 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz.U. nr 94, poz. 1037 z późn. zm.).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK