| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Przejście koncesji na spółkę jawną

Przejście koncesji na spółkę jawną

Jestem wspólnikiem spółki cywilnej, którą zamierzam wraz z pozostałymi dwoma jej wspólnikami przekształcić w spółkę jawną. Proszę o informację, co się w takim przypadku stanie z koncesjami, które obecnie mają wspólnicy spółki cywilnej. Czy przejdą na spółkę jawną, czy trzeba się będzie o nie starać ponownie?


Spółka, o której mowa w art. 860 kodeksu cywilnego (spółka cywilna), może być przekształcona w spółkę jawną. Przekształcenie wymaga zgłoszenia do sądu rejestrowego przez wszystkich wspólników (art. 26 § 4 kodeksu spółek handlowych). Spółka jawna, czyli spółka osobowa, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą, a nie jest inną spółką handlową, powstaje z chwilą wpisu do rejestru (art. 251 k.s.h.). Przepisy k.s.h. precyzują jednocześnie w art. 26 § 1, co powinno zawierać zgłoszenie do sądu rejestrowego.

Z chwilą wpisu do rejestru przekształcona spółka staje się spółką jawną. Spółce tej przysługują wszystkie prawa i obowiązki stanowiące majątek wspólny wspólników, przy czym art. 553 § 2 i 3 k.s.h. stosuje się w tym przypadku odpowiednio (art. 26 § 5 k.s.h.). Przepis ten mówi o prawach i obowiązkach stanowiących majątek wspólny wspólników, gdyż należy pamiętać, że to nie spółka cywilna jest podmiotem tych praw i obowiązków, tylko jej wspólnicy. Spółka ta nie ma bowiem podmiotowości prawnej.

Artykuł 553 § 2 k.s.h. stanowi, że spółka przekształcona (w naszym przypadku - spółka jawna) pozostaje podmiotem w szczególności zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane spółce przed jej przekształceniem (w naszym przypadku chodzi o koncesje przyznane wspólnikom przekształconej spółki cywilnej), chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji albo ulgi stanowi inaczej.

Wspólnicy powstałej z przekształcenia spółki jawnej nie muszą zatem starać się ponownie o koncesje (a także zezwolenia i ulgi), które mieli przed przekształceniem spółki cywilnej. Spółka jawna staje się bowiem z mocy prawa podmiotem tych koncesji.

Paweł Mazur

Podstawa prawna:

art. 26 i 553 ustawy z 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz.U. Nr 94, poz. 1037 z późn.zm.).

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy od 1989 roku działa na polu zwiększenia świadomości społecznej w zakresie profilaktyki i bezpieczeństwa przeciwpożarowego w domach, biurach, zakładach przemysłowych itp.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »