| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Jak utworzyć spółkę europejską

Jak utworzyć spółkę europejską

Spółkę europejską można utworzyć przez połączenie m.in. spółek akcyjnych lub też utworzenie spółki holdingowej.

Prawo wspólnotowe dopuszcza dwojaką organizację spółek europejskich. Od wyboru jednego z systemów organizacji będzie zależała liczba oraz funkcje organów spółki europejskiej.

Wspólne dla obydwu systemów jest istnienie walnego zgromadzenia pełniącego podobne funkcje jak w spółce akcyjnej. Walne zgromadzenie będzie zatem w szczególności wybierało członków pozostałych organów.

Według tzw. modelu monistycznego (pojedynczego) jedynym organem spółki europejskiej jest organ administrujący (art. 38 RSE). Organ administrujący prowadzi sprawy spółki europejskiej (art. 43 ust. 1 RSE). Członków organu administrującego powołuje walne zgromadzenie, jednak mogą oni zostać wskazani w statucie spółki europejskiej. Organ ten zbiera się co najmniej raz na 3 miesiące (art. 44 RSE). Zgodnie z USE organem administrującym jest rada administrująca, składająca się z co najmniej 3 lub 5 (w spółce publicznej) członków. Rada może powierzyć niektóre swoje kompetencje dyrektorom wykonawczym, nie są oni jednak organami spółki europejskiej.

Model dualistyczny (złożony) zakłada rozbicie funkcji zarządu i kontrolnych. Jeżeli zdecydujemy się na prowadzenie spółki według tego modelu, będziemy musieli powołać nie jeden, a dwa organy: organ zarządzający, który poprowadzi sprawy naszej spółki oraz organ nadzorczy, który będzie kontrolował funkcjonowanie spółki, jednak bez prawa do prowadzenia jej interesów. Jak widać, wybór modelu złożonego pozwoli na bardziej dokładną kontrolę spółki, a zatem od stosunków między akcjonariuszami spółki będzie zależała konieczność powoływania dodatkowego organu kontrolnego. Co także ciekawe, istnieje możliwość wejścia w skład organu zarządzającego osoby prawnej, jeśli możliwość taką dopuszcza prawo kraju, w którym dana spółka jest zarejestrowana. Jak zatem widać, w Polsce nie będzie takiej możliwości.

Niezależnie od wyboru jednego z modeli, tworząc spółkę europejską, będziemy musieli spełnić wymóg minimalnego kapitału zakładowego (120 000 euro).

Nie da się ukryć, że koncepcja spółki europejskiej ma przynajmniej w części rodowód polityczny. Z pewnością jej powstanie miało służyć głębszej i szerszej integracji ekonomicznej przedsiębiorców pochodzących z państw członkowskich. I z jednej strony to się udaje, wprowadzony zostaje bowiem do obrotu organizm ponadnarodowy, pozwalający na prowadzenie działalności podmiotom pochodzącym z różnych krajów członkowskich.

Jak każde jednak rozwiązanie i to ma swoje wady. Już z niniejszego opracowania wyłania się obraz spółki europejskiej jako organizmu dość złożonego. Co więcej, oprócz regulacji wspólnotowych w czasie prowadzenia spółki europejskiej należy uwzględnić również regulacje krajowe.

Wszystko to sprawia, że spółka europejska jest rozwiązaniem atrakcyjnym, jednak tylko dla przedsiębiorców dużych, prowadzących działalność na znaczną skalę, dla których poniesienie znacznych nakładów pracy i kosztów na założenie i prowadzenie tej organizacji nie będzie nadmiernym wysiłkiem.

Krzysztof Czerwiński

 

Podstawa prawna:

• rozporządzenie Rady 2157/2001 WE z 8 października 2001 r. w sprawie statutu spółki europejskiej (DzU L 294 z 10 listopada 2001 r., s. 1-21),

• dyrektywa Rady 2001/86/WE z 8 października 2001 r. uzupełniająca statut spółki europejskiej w odniesieniu do uczestnictwa pracowników (DzU L 294 z 10 listopada 2001 r., s. 22-32),

• ustawa z 4 marca 2005 r. o europejskim zgrupowaniu gospodarczym i spółce europejskiej (DzU nr 62, poz. 551 ze zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK