REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Śmierć wspólnika spółki z o.o.

Karolina Zając
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Proszę o informację, jakie są konsekwencje śmierci wspólnika spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Czy skutkiem jest rozwiązanie spółki?

Udziały posiadane przez wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w kapitale zakładowym są, zgodnie z obowiązującymi przepisami kodeksu spółek handlowych, co do zasady, zbywalne i podlegają dziedziczeniu tak jak każde inne prawo majątkowe.

REKLAMA

REKLAMA

Śmierć jednego ze wspólników nie skutkuje automatycznym rozwiązaniem spółki. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby wspólnicy spółki z o.o. chcący osiągnąć taki rezultat zamieścili odpowiednie zapisy w umowie spółki. Natomiast w sytuacji, gdy umowa nie zwierała stosownego zastrzeżenia umożliwiającego automatyczne rozwiązanie spółki w sytuacji śmierci jednego z udziałowców, wspólnicy mający taką intencję mogą bez potrzeby wprowadzania zmian w umowie podjąć uchwałę o jej rozwiązaniu. Zgodnie z art. 246 k.s.h. uchwała taka powinna być podjęta większością dwóch trzecich głosów, chyba że umowa spółki przewiduje rozwiązania surowsze.

Dziedziczenie udziałów po zmarłym wspólniku odbywa się na podstawie ogólnych zasad przyjętych w kodeksie cywilnym (art. 922-1088). Zgodnie z nimi w przypadku śmierci wspólnika posiadane przez niego w kapitale zakładowym spółki udziały podlegają dziedziczeniu albo na podstawie testamentu, albo w drodze tzw. dziedziczenia ustawowego.

REKLAMA

W przypadku dziedziczenia ustawowego udziały dziedziczą krewni wspólnika, a w pierwszej kolejności będą to jego dzieci oraz małżonek, w dalszej kolejności dziedziczą rodzice i rodzeństwo wspólnika, a w przypadku ich braku, dziedziczy gmina właściwa według jego ostatniego miejsca zamieszkania. W takiej sytuacji momentem nabycia udziałów przez spadkobierców jest chwila śmierci wspólnika. Należy jednak podkreślić, iż prawa korporacyjne związane z posiadanymi w spółce udziałami mogą być wykonywane przez spadkobierców dopiero od chwili wydania przez sąd stwierdzenia nabycia spadku.

Wspólnicy chcący ustrzec się przed opisanymi powyżej rozwiązaniami mogą w umowie spółki wyłączyć wstąpienie spadkobierców do spółki. Artykuł 183 k.s.h. stanowi, iż umowa spółki może ograniczyć lub wyłączyć wstąpienie do spółki spadkobierców w miejsce zmarłego wspólnika. Taki zapis musi jednak określać dokładnie warunki spłaty spadkobierców, w przeciwnym bowiem razie będzie on bezskuteczny i spadkobiercy wstąpią do spółki, tak jakby takie zastrzeżeni nie zostało w umowie spółki zamieszczone.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wspólnik może w granicach określonych w umowie spółki dowolnie rozporządzać swoimi udziałami. Zależnie od jego intencji może on np. postanowić, iż posiadane przez niego udziały po jego śmierci zostaną przekazane wspólnikom lub innym dowolnie wybranym osobom. Takie rozporządzenie udziałem - tzw. rozporządzenie na wypadek śmierci (mortis causa) - powinno być sporządzone w formie testamentu.

Karolina Zając

prawnik w Kancelarii Rachelski i Wspólnicy

Podstawa prawna:

• art. 180-183 i 246 ustawy z 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz.U. Nr 94, poz. 1037 z późn.zm.),

• art. 922-1088 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz. 93 z późn.zm.).

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Prawo Przedsiębiorcy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA