| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Wkład do spółki cywilnej

Wkład do spółki cywilnej

Zamierzam założyć z trzema osobami spółkę cywilną. Kolega chciałby wnieść jako wkład do spółki własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego. Czy jest to w ogóle możliwe? Słyszałem, iż trzeba być jednocześnie członkiem spółdzielni mieszkaniowej, aby móc nabyć takie prawo. Czy nadal to jest aktualne?


Nie. Obecnie nie obowiązuje zasada związania spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego z członkostwem w spółdzielni.

Wątpliwości prawne co do możliwości wkładu do spółki cywilnej własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego zniknęły wraz z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 30 marca 2004 r. (sygn. akt K 32/03, OTK z 2004 r. nr 3A, poz. 22). Obecnie nie ma żadnych przeszkód przy wnoszeniu spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego jako wkładu spółki cywilnej. Należy przypomnieć, że w związku z tym, iż spółka cywilna nie jest osobą prawną, to wniesienie jakiegokolwiek wkładu do tejże spółki będzie polegało na częściowym wyzbyciu się własności. W stosunku do wnoszonego wkładu powstanie między wspólnikami spółki cywilnej współwłasność łączna. Umowa spółki cywilnej zawarta w formie aktu notarialnego, zobowiązująca wspólnika do wniesienia wkładu do tej spółki w postaci spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego wywiera jednocześnie skutek rozporządzający (przy odpowiednim zastosowaniu dotyczącej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością uchwały SN z 5 grudnia 1991 r. sygn. akt III CZP 128/91, OSN z 1992 r. nr 6, poz. 106).

Przedmiotem wkładu w spółce cywilnej mogą być zarówno prawa rzeczowe, jak i obligacyjne (np. wierzytelności), prawa autorskie i wynalazcze. Każde z tych praw musi jednak mieć charakter majątkowy i powinno być zbywalne, aby mogło stać się wkładem w spółce cywilnej. Jeżeli chodzi o prawa niezbywalne, takie jak np. użytkowanie, to możliwe jest wniesienie ich do spółki w formie uprawnienia do ich używania.

Aleksander Mirski

PODSTAWA PRAWNA

• art. 860 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16 poz. 93 z późn. zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Chmielniak

Specjalista prawa karnego gospodarczego, autor bloga Białe kołnierzyki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK