| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Pełnomocnictwo w spółce cywilnej

Pełnomocnictwo w spółce cywilnej

Dwuosobowa spółka cywilna ma zamiar wystąpić z pozwem przeciw pracownikowi o odszkodowanie za niezasadne rozwiązanie umowy o pracę na czas nieokreślony w trybie art. 55 § 11 k.p. W tym celu postanowiono zatrudnić radcę prawnego, jednak podczas wystawiania pełnomocnictwa powstał problem związany z nieobecnością jednego ze wspólników w kraju. Czy pełnomocnictwo wystawione przez jednego wspólnika będzie skuteczne?


ODPOWIEDŹ

Przy udzielaniu pełnomocnictwa najważniejszy podpis wspólnika uprawnionego do reprezentowania spółki na mocy art. 865 i 866 k.c. Aby należycie wykazać umocowanie wspólnika do działań przed sądem pracy konieczne może okazać się dołączenie notarialnie poświadczonego odpisu umowy spółki.

WYJAŚNIENIE

Spółka cywilna nie występuje w obrocie i przed sądami jako samodzielny podmiot, co w sferze procesowej skutkuje brakiem zdolności sądowej i procesowej, a zatem w zasadzie występowaniem samych wspólników i to w rozmaitych procesowych układach. Odmienną zasadę stosujemy na gruncie prawa pracy, w której spółka cywilna może być pracodawcą i występować jako strona przed sądem pracy. Zgodnie z art. 865 w zw. z art. 866 k.c. w braku odmiennej umowy lub uchwały wspólników każdy wspólnik ma prawo reprezentowania spółki i prowadzenia jej spraw. W praktyce może dojść jednak do komplikacji w przypadku udzielania pełnomocnictwa przez spółkę, a mianowicie nie wiadomo, czy na pełnomocnictwie wystarczy podpis jednego wspólnika. Sprawa bowiem tylko teoretycznie jest jednoznaczna. Zdarza się, że powszechny pogląd o reprezentacji wspólników spółki cywilnej przez wspólnika przed sądem na mocy art. 865 w zw. z art. 866 k.c. bywa przez sądy uznawany za niewystarczający. Pomimo faktu, że zwrot pozwu, czy też odrzucenie środka zaskarżenia z przyczyny jednoosobowej reprezentacji spółki cywilnej jest w świetle obowiązujących przepisów niezasadny, może okazać się, że wspólnicy stracą cenny czas. Niemniej jednak z praktyki sądowej znane są przypadki, w których sąd wzywał do uzupełnienia braków przez podpisanie pełnomocnictwa przez pozostałych wspólników, mimo faktu, że osoba wnosząca je była wspólnikiem umocowanym do reprezentowania spółki na mocy art. 865 w zw. z art. 866 k.c.

Środkiem zaradczym może okazać się dołączenie poświadczonego notarialnie odpisu umowy spółki cywilnej. Co prawda trudno wymagać od wspólników dołączania umowy w każdym wypadku, gdy ich reprezentacja ustawowa nie została zmodyfikowana. Z drugiej strony sąd może powziąć wiadomość o braku modyfikacji ustawowych zasad reprezentacji dopiero na skutek analizy treści umowy. Można jednak też bronić poglądu, że w tym wypadku wystarczyłoby oświadczenie reprezentującego spółkę wspólnika.

PODSTAWA PRAWNA

• art. 865-866 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.),

• art. 3 i art. 300 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Fornalczyk (CEO)

Partner Założyciel, COMPER

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »