| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Wpływ upadłości spółki osobowej na subsydiarną odpowiedzialność jej wspólników

Wpływ upadłości spółki osobowej na subsydiarną odpowiedzialność jej wspólników

Ogłoszenie upadłości spółki osobowej nie pociąga za sobą ogłoszenia upadłości jej wspólników. Na gruncie prawa upadłościowego i naprawczego postępowanie wszczynane jest wyłącznie na wniosek uprawnionych podmiotów (art. 20 ust. 1 i 2 p.u.n.), brak aktualnie konstrukcji upadłości z mocy prawa.

W konsekwencji należy stwierdzić, iż ogłoszenie upadłości spółki osobowej nie ma bezpośredniego wpływu na odpowiedzialność wspólników także w przypadku upadłości z możliwością zawarcia układu. Wierzyciel może dochodzić swych roszczeń od wspólników na dotychczasowych zasadach. W praktyce jednakże będzie to niezwykle trudne z uwagi na konieczność wykazania przesłanki bezskuteczności egzekucji29. Jak już wskazano, ogłoszenie upadłości nie stanowi dowodu oczywistej bezskuteczności hipotetycznej egzekucji z majątku spółki. Mając przy tym na uwadze, iż tryb układowy postępowania znajdzie zastosowanie w sytuacji gdy przyczyni się on do zaspokojenia w większym stopniu niż w trybie likwidacyjnym, a istnieje pewność co do wykonania układu (art. 14 ust. 1 i 2 p.u.n.), wierzyciel może stanąć w obliczu trudności z wykazaniem przesłanki bezskuteczności egzekucji. Z chwilą uprawomocnienia się zatwierdzenia układu przez sąd, prawa wierzyciela nie ulegają zmianie - dalej może on dochodzić od wspólników roszczeń na dotychczasowych zasadach. Oznacza to, iż może żądać od wspólników tylko tyle, ile może żądać od samej spółki. Odpowiedzialność wspólników zamyka się w wysokości aktualnych zobowiązań spółki, a więc w takiej, jaka została ustalona na mocy postanowień układu. W dalszym ciągu zastosowanie ma zasada subsydiarności, a przesłankę bezskuteczności egzekucji należy oceniać według zmniejszonej sumy długów. Ponownie, możliwość zrealizowania roszczeń na etapie postępowania egzekucyjnego stoi pod dużym znakiem zapytania, jako że zatwierdzenie układu jest równoznaczne ze stwierdzeniem przez sąd, iż niewykonanie układu nie jest oczywiste (art. 288 ust. 1 p.u.n.) - trudno więc przyjąć, iż oczywista jest bezskuteczność hipotetycznej egzekucji.

W przypadku układu obejmującego ustalenie nowych terminów spłaty zadłużenia, będą się one odnosić także do wspólników. W układzie spółka osobowa-wspólnicy jest wyłącznie jeden dług i to w odniesieniu do niego należy jednorazowo oceniać kwestię wymagalności roszczeń. Tym samym, odroczone terminy spłaty zobowiązań spółki będą pośrednio skutkować względem wspólników w ten sposób, iż wyłączają możliwość zaistnienia przesłanki bezskuteczności egzekucji - nie jest dopuszczalne jej stwierdzenie, w sytuacji gdy egzekucja przeciwko jednostce organizacyjnej byłaby przedwczesna30.

Z chwilą uprawomocnienia się postanowienia zatwierdzającego układ tytuły wykonawcze i egzekucyjne, stanowiące podstawę postępowań egzekucyjnych i zabezpieczających przeciwko spółce, tracą wykonalność (art. 295 ust. 1 p.u.n.). Jednak - w świetle art. 296 p.u.n. - należy raczej uznać, iż tracą one moc31, a tym samym znika możliwość uzyskania na takim tytule klauzuli wykonalności przeciwko wspólnikowi. Jest to tym bardziej uzasadnione, iż dotychczasowe tytuły opiewają na pierwotną wysokość zobowiązania, bez zmian wprowadzonych układem. Właściwe będzie więc nadawanie klauzuli wykonalności przeciwko wspólnikowi na wyciągu z listy wierzytelności z załączonym wypisem prawomocnego postanowienia zatwierdzającego układ, jednakże dopiero z chwilą gdy nastąpiło naruszenie postanowień układu przez spółkę32. Z chwilą prawomocnego uchylenia układu wyciąg z listy wierzytelności traci moc.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Prawo Spółek

Zdjęcia


Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami STANDARD89.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Dębska

Prawnik i menadżer LexOmni.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK