| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Wpływ upadłości spółki osobowej na subsydiarną odpowiedzialność jej wspólników

Wpływ upadłości spółki osobowej na subsydiarną odpowiedzialność jej wspólników

Ogłoszenie upadłości spółki osobowej nie pociąga za sobą ogłoszenia upadłości jej wspólników. Na gruncie prawa upadłościowego i naprawczego postępowanie wszczynane jest wyłącznie na wniosek uprawnionych podmiotów (art. 20 ust. 1 i 2 p.u.n.), brak aktualnie konstrukcji upadłości z mocy prawa.

Po zakończeniu lub umorzeniu postępowania upadłościowego względem spółki wypis z listy wierzytelności zatwierdzonej przez sędziego-komisarza jest tytułem egzekucyjnym przeciwko spółce. W związku z tym, iż są nim zastępowane14 uprzednio powstałe tytuły, wniosek o nadanie klauzuli wykonalności przeciwko wspólnikom na tytule egzekucyjnym wydanym przeciwko spółce może dotyczyć tylko wypisu z listy wierzytelności. Nie dotyczy to odsetek za okres po ogłoszeniu upadłości, gdzie - z uwagi na nieobjęcie ich listą wierzytelności - dopuszcza się15 egzekucję na podstawie uprzedniego tytułu egzekucyjnego.

Reasumując, w przypadku upadłości obejmującej likwidację majątku, a także - jak się wydaje - układu likwidacyjnego, całkowita odrębność podmiotowa spółki i wspólników może rodzić jedynie praktyczne komplikacje, także te związane z koniecznością uwzględniania w postępowaniu upadłościowym spółki kwot uzyskanych przez wierzycieli w toku postępowań egzekucyjnych toczących się przeciwko wspólnikom. Z drugiej strony, kwoty uzyskane w toku postępowania upadłościowego spółki zmniejszają zakres odpowiedzialności jej wspólników. Ta wzajemna zależność może przyczynić się do skomplikowania i wydłużenia obu postępowań, lecz poza tą okolicznością brak jest wpływu upadłości likwidacyjnej spółki na sytuację prawną wspólników względem wierzycieli jednostki organizacyjnej w zakresie wykraczającym poza rozliczenia ściąganego zadłużenia i kwestie związane z dowodzeniem bezskuteczności egzekucji.

Drugim trybem postępowania upadłościowego jest upadłość z możliwością zawarcia układu. Także tu należy przyjąć, iż ogłoszenie upadłości spółki nie pociąga za sobą upadłości jej wspólników16, choć może ją poprzedzać. W szczególności trzeba przyjąć, iż postępowanie upadłościowe obejmujące zawarcie układu z wierzycielami nie stanowi wystarczającego dowodu bezskuteczności egzekucji. Należy zwłaszcza zwrócić uwagę, że postępowanie upadłościowe z możliwością zawarcia układu prowadzi się, gdy zostało uprawdopodobnione, iż doprowadzi ono do zaspokojenia wierzycieli w większym stopniu, niżby to miało miejsce w upadłości likwidacyjnej (art. 14 ust. 1 p.u.n.). Można natomiast powziąć wątpliwości w odniesieniu do kwestii wpływu układu spółki zawartego z wierzycielami na zakres odpowiedzialności wspólników.

Prawo upadłościowe i naprawcze zawiera w art. 270 ust. 1 przykładowy katalog propozycji restrukturyzacyjnych. W szczególności mogą one obejmować zmniejszenie sumy długów (art. 270 ust. 1 pkt 3), jak i ustalenie nowych terminów płatności (art. 270 ust. 1 pkt 1 i 2 p.u.n.). W piśmiennictwie zarysowały się dwa poglądy odmiennie ujmujące wpływ układu spółki osobowej o wskazanych postanowieniach na odpowiedzialność wspólników. Po pierwsze - Z. Miczek wskazał17, iż art. 31 § 1 k.s.h. ma, względem art. 291 p.u.n. („układ nie narusza praw wierzyciela wobec poręczyciela upadłego oraz współdłużnika...”), charakter lex specialis. Ma to przemawiać za skutecznością układu spółki dla odpowiedzialności wspólników. Wierzyciel mógłby dochodzić roszczeń od wspólników tylko pod warunkiem niewykonania układu i tylko w zakresie postanowień układu, a więc z uwzględnieniem zmniejszenia sumy długów, odroczenia płatności itp. Uzasadnieniem wskazanej tezy jest poczynione założenie18, iż z chwilą ogłoszenia upadłości nie może się zrealizować przesłanka bezskuteczności egzekucji, bowiem postępowania egzekucyjne prowadzone przeciwko spółce zostają umorzone z chwilą uprawomocnienia się postanowienia zatwierdzającego układ, a istniejące tytuły tracą z mocy prawa wykonalność (art. 295 ust. 1 p.u.n.).

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Prawo Spółek

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie – prenumerata390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Konstancja Gierba

Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK