| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Wpływ upadłości spółki osobowej na subsydiarną odpowiedzialność jej wspólników

Wpływ upadłości spółki osobowej na subsydiarną odpowiedzialność jej wspólników

Ogłoszenie upadłości spółki osobowej nie pociąga za sobą ogłoszenia upadłości jej wspólników. Na gruncie prawa upadłościowego i naprawczego postępowanie wszczynane jest wyłącznie na wniosek uprawnionych podmiotów (art. 20 ust. 1 i 2 p.u.n.), brak aktualnie konstrukcji upadłości z mocy prawa.

Środki dowodowe pozostające do dyspozycji wierzyciela są różnorodne, lecz zdeterminowane specyfiką postępowania upadłościowego. Spośród najczęściej wymienianych w doktrynie instrumentów należy wskazać na wyjawienie majątku9 na podstawie art. 913 § 2 k.p.c. Można jednak powziąć wątpliwość, czy postępowanie to - zgodnie z art. 144 ust. 1 p.u.n. - będzie mogło być prowadzone przeciwko syndykowi, czy też należy je uznać za bezprzedmiotowe w obliczu obowiązkowego spisu inwentarza sporządzanego w toku postępowania upadłościowego. Innym wskazywanym10 dowodem jest wypis z ksiąg wieczystych, w przypadku gdy jedynym majątkiem spółki jest nieruchomość, która jest obciążona ponad swą wartość wierzytelnościami korzystającymi z pierwszeństwa zaspokojenia. Jednak należy mieć na uwadze, iż sąd może w takim wypadku oddalić wniosek o ogłoszenie upadłości (art. 13 ust. 2 p.u.n.). Najwłaściwsze wydają się środki dowodowe powstające w toku postępowania upadłościowego, takie jak dowód z opinii biegłego określającej stan przedsiębiorstwa upadłego (art. 31)11, dokumentacja majątku wydana przez upadłego (księgi rachunkowe, ewidencje dla celów podatkowych) - art. 57 ust. 1, wyjaśnienia upadłego dotyczące jego majątku (art. 57 ust. 2), spis inwentarza ustalający skład masy upadłości (art. 69 ust. 1 p.u.n.)12. Zasadniczo można przyjąć, iż - w przypadku ogłoszenia upadłości z powodu nadmiernego zadłużenia (art. 11 ust. 2 p.u.n.) - bezskuteczność egzekucji najczęściej będzie miała miejsce13, choć oczywiście samo to nie stanowi wystarczającego dowodu w świetle art. 31 § 1 k.s.h. Takie prawdopodobieństwo jest mniejsze w przypadku ogłoszenia upadłości z powodu niewykonywania zobowiązań (art. 11 ust. 1 p.u.n.), choć przypadki zaspokojenia wierzycieli w toku postępowania upadłościowego nie będą częste.

Godne uwagi z punktu widzenia praktyki jest także to, iż postępowania sądowe w sprawie przeciwko spółce, wszczęte przed dniem ogłoszenia jej upadłości, a dotyczące wierzytelności ulegających zaspokojeniu z masy upadłości, mogą być podjęte przeciwko syndykowi tylko, gdy w postępowaniu upadłościowym wierzytelności te nie zostały umieszczone na liście wierzytelności w przewidzianym trybie (art. 145 ust. 1 p.u.n.). Uzasadnia to pozywanie wspólników obok spółki - w takim przypadku postępowanie przeciwko wspólnikom będzie toczyć się dalej, pomimo ogłoszenia upadłości spółki. Jeśli zaś wierzyciel uzyskał wyrok przeciwko syndykowi, należy go traktować na równi z tytułem egzekucyjnym wydanym przeciwko spółce w rozumieniu art. 7781 k.p.c.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Prawo Spółek

Zdjęcia


Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami STANDARD89.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

HAYS Poland

Doradztwo personalne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK