| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Wpływ upadłości spółki osobowej na subsydiarną odpowiedzialność jej wspólników

Wpływ upadłości spółki osobowej na subsydiarną odpowiedzialność jej wspólników

Ogłoszenie upadłości spółki osobowej nie pociąga za sobą ogłoszenia upadłości jej wspólników. Na gruncie prawa upadłościowego i naprawczego postępowanie wszczynane jest wyłącznie na wniosek uprawnionych podmiotów (art. 20 ust. 1 i 2 p.u.n.), brak aktualnie konstrukcji upadłości z mocy prawa.

W przypadku zawarcia przez spółkę i wspólnika własnych układów o różnej treści nie następuje „dylemat, np. co do zakresu odpowiedzialności wspólnika jawnego”37. Układ spółki osobowej zmniejszając kwotę długów powoduje zmniejszenie zobowiązań wspólnika płynących z tego tytułu, co powinno znaleźć odzwierciedlenie w listach wierzytelności w postępowaniu upadłościowym wspólnika. Układ wspólnika może dokonać dalszego ograniczenia zadłużenia, które będzie jednak skuteczne już tylko względem niego, a nie względem spółki i pozostałych wspólników (art. 291 p.u.n.), jako że odpowiedzialność spółki nie jest akcesoryjna względem odpowiedzialności wspólnika, a odpowiedzialność jednego wspólnika nie jest akcesoryjna względem odpowiedzialności drugiego. Wyłącznie szczególna pozycja spółki osobowej oparta na koncepcji podwójnego węzła solidarności uzasadnia przypisanie układowi jednostki organizacyjnej pośredniego skutku dla odpowiedzialności wspólników.

Istotny problem praktyczny pojawia się jednak w rzadkiej sytuacji, w której układ wspólnika poprzedzi układ spółki osobowej. Postanowienia układowe zmniejszające zadłużenie spółki winny odnieść skutek względem odpowiedzialności wspólnika, jednakże nie jest możliwa zmiana układu z tej przyczyny (art. 301 p.u.n.). W rezultacie, układ wspólnika obejmuje wierzytelności, które utraciły swą materialnoprawną podstawę. W takiej sytuacji wspólnik winien samodzielnie uwzględnić postanowienia układu dotyczącego spółki, nie można bowiem obciążyć go obowiązkiem spłacania długów w stopniu przekraczającym zakres jego odpowiedzialności. Dokonana w ten sposób zmiana sposobu wykonywania własnego układu nie stanowi podstawy jego uchylenia. Ewentualna egzekucja wszczęta przez wierzyciela na podstawie listy wierzytelności z załączonym wypisem prawomocnego postanowienia zatwierdzającego układ jest niedopuszczalna. Upadły wspólnik może jej skutecznie przeciwdziałać zażaleniem na postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności, a następnie powództwem przeciwegzekucyjnym na podstawie art. 840 § 1 pkt 2 k.p.c.

Prezentowana teoria pośredniego wpływu układu spółki osobowej na zakres odpowiedzialności wspólnika nie różnicuje także pozycji wspólnika w zależności od trybu postępowania upadłościowego38. W obu przypadkach prawa wierzyciela i odpowiadające im zasady odpowiedzialności wspólników nie ulegają żadnej zmianie. W obu też przypadkach zmiany wysokości zobowiązań spółki muszą być uwzględniane w toku dochodzenia roszczeń przeciwko wspólnikom - dotyczy to tak zmian wynikających z zaspokajania się wierzycieli w toku likwidacji majątku upadłej spółki, jak i umorzenia części zadłużenia na mocy postanowień układu.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Prawo Spółek

Zdjęcia


Sprawozdawczość budżetowa. Nowe rozporządzenie z komentarzem49.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Lege Artis

Ekspert wieszjak.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK