| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Jak obniżyć kapitał zakładowy w spółce z o.o.

Jak obniżyć kapitał zakładowy w spółce z o.o.

Po zmianach kodeksu spółek handlowych, które obowiązują od 8 stycznia, możliwe jest obniżenie kapitału zakładowego w spółce z o.o. nawet do 5 tys. zł.

Po wpisie obniżenia kapitału zakładowego możliwa staję się wypłata środków wspólnikom spółki z o.o. Przed przekazaniem środków wspólnikom zarząd powinien upewnić się, że sytuacja finansowa spółki pozwala na wypłatę środków, mając na względzie art. 189 par. 2 kodeksu spółek handlowych, zgodnie z którym wspólnicy nie mogą otrzymywać z jakiegokolwiek tytułu wypłat z majątku spółki potrzebnego do pełnego pokrycia kapitału zakładowego.

Ponieważ minimalny dopuszczalny kapitał zakładowy w spółce z o.o. wynosi obecnie 5 tys. zł, spółki z o.o. będą mogły przy spełnieniu warunków finansowych i prawnych obniżyć kapitały zakładowe. I tak spółka z o.o. mająca obecnie kapitał zakładowy na poziomie 50 tys. zł będzie mogła obniżyć swój kapitał zakładowy nawet do 5 tys. zł. Zakładając hipotetyczny scenariusz takiego obniżenia, nadzwyczajne zgromadzenie wspólników spółki z o.o. podejmuje 15 stycznia 2009 r. uchwałę o obniżeniu kapitału zakładowego o 40 tys. zł poprzez umorzenie części udziałów wspólników. 19 stycznia 2009 r. zarząd spółki składa wniosek do Monitora Sądowego i Gospodarczego o ogłoszenie informacji o powzięciu uchwały i wezwania wierzycieli spółki do ewentualnego zgłoszenia sprzeciwu, co do planowanego obniżenia. Ogłoszenie ukazuje się w Monitorze Sądowym i Gospodarczym 2 lutego 2009 r. W terminie do 2 maja 2009 r. wierzyciele spółki mają prawo zgłosić się do spółki z żądaniem zaspokojenia lub zabezpieczenia swoich wierzytelności. 16 marca 2009 r. zgłasza się do spółki wierzyciel mający wobec spółki jeszcze niewymagalną, ale niezabezpieczoną wierzytelność z tytułu dostawy towarów na rzecz spółki. 26 marca 2009 r. na zlecenie spółki z o.o. bank wystawia gwarancję bankową na rzecz wierzyciela, który wniósł przeciw przeciwko obniżeniu kapitału. 5 maja 2009 r. zarząd spółki z o.o. składa do właściwego sądu rejestrowego wniosek o wpis obniżenia kapitału zakładowego, dołączając jako załączniki uchwałę wspólników z 15 stycznia 2009 r., egzemplarz Monitora Sądowego i Gospodarczego, oświadczenie wszystkich członków zarządu stwierdzające, że wszyscy wierzyciele, którzy złożyli sprzeciw w ustawowym trzymiesięcznym terminie, zostali zaspokojeni lub zabezpieczeni, oraz nową listę wspólników. 20 maja 2009 r. sąd rejestrowy dokonuje wpisu obniżenia kapitału zakładowego do rejestru przedsiębiorców, który z tą datą staje się skuteczny. Po 20 maja 2009 r. zarząd spółki może wypłacić wspólnikom środki uwolnione na skutek obniżenia, pod warunkiem jednak że sytuacja finansowa spółki na to pozwala. Po wpisie obniżenia kapitału zakładowego do rejestru przedsiębiorców zarząd aktualizuje księgę udziałów spółki oraz uaktualnia pisma i zamówienia handlowe składane przez spółkę w formie papierowej i elektronicznej, a także informacje na stronie internetowej spółki o nową wysokość kapitału zakładowego.

Jak wynika z przytoczonego przykładu, procedura obniżenia kapitału zakładowego nie jest co do zasady skomplikowaną operacją, ale dość czasochłonną z uwagi na tzw. postępowanie konwokacyjne i konieczność rejestracji obniżenia kapitału w rejestrze przedsiębiorców.

IZABELA GNIECIECKA

adwokat z Kancelarii Baker & McKenzie

Podstawa prawna

• Ustawa z 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz.U. nr 94, poz. 1037 ze zm.).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Beata Mosór

Zastępca Dyrektora ds. Marketingu i PR w NetArt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »