| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Jak obniżyć kapitał zakładowy w spółce z o.o.

Jak obniżyć kapitał zakładowy w spółce z o.o.

Po zmianach kodeksu spółek handlowych, które obowiązują od 8 stycznia, możliwe jest obniżenie kapitału zakładowego w spółce z o.o. nawet do 5 tys. zł.

Przeprowadzenie postępowania konwokacyjnego nie jest konieczne, jeżeli w wyniku obniżenia kapitału zakładowego nie zwraca się wspólnikom wpłat dokonanych na kapitał zakładowy i jednocześnie podwyższa się kapitał zakładowy spółki do co najmniej pierwotnej wysokości.

Po upływie ustawowych trzech miesięcy od daty publikacji ogłoszenia o planowanym obniżeniu kapitału zakładowego zarząd spółki z o.o. ma obowiązek wnieść do sądu rejestrowego wniosek o wpis obniżenia kapitału zakładowego. Należy pamiętać, że wniosek o wpis może zostać wniesiony nie później niż w ciągu sześciu miesięcy od dnia podjęcia uchwały o obniżeniu kapitału zakładowego - jak już zostało wspomniane obniżenie kapitału powoduje zawsze konieczność zmiany umowy spółki, a każda zmiana umowy spółki z o.o. musi zostać zgłoszona do sądu rejestrowego w terminie sześciu miesięcy, inaczej uchwała o obniżeniu kapitału zakładowego wygasa z mocy prawa i cała procedura obniżenia kapitału zakładowego musi być powtórzona.

Wniosek o wpis obniżenia kapitału zakładowego składa się na urzędowych formularzach Krajowego Rejestru Sądowego i należy do niego dołączyć następujące dokumenty: uchwałę o obniżeniu kapitału zakładowego, dowody należytego wezwania wierzycieli spółki - przez co należy rozumieć oryginalny egzemplarz Monitora Sądowego i Gospodarczego lub jego poświadczony odpis, oświadczenie wszystkich członków zarządu stwierdzające, że wierzyciele, którzy zgłosili sprzeciw w terminie trzech miesięcy od daty ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, zostali zaspokojeni lub zabezpieczeni, oraz nową listę wspólników przedstawiającą aktualną strukturę udziałową spółki. Oświadczenie i listę wspólników muszą podpisać wszyscy aktualni członkowie zarządu spółki z o.o., mając na względzie odpowiedzialność karną, jaka wynika z art. 587 kodeku spółek handlowych za przedstawianie nieprawdziwych danych władzom państwowym. Sankcją za przedstawianie tego typu danych sądowi rejestrowemu jest kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat dwóch.

Obniżenie kapitału zakładowego jest skuteczne z momentem wpisu do rejestru przedsiębiorców. Po rejestracji obniżenia kapitału zakładowego zarząd spółki z o.o. powinien zaktualizować księgę udziałów oraz zaktualizować informacje na stronie internetowej spółki i papier firmowy spółki o nową wysokość kapitału zakładowego spółki.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Musolf

ekspert z zakresu podatków i ceł

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK