| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Upadłość wspólnika spółki cywilnej

Upadłość wspólnika spółki cywilnej

Ostatnio dużo słyszy się o pomysłach uchwalenia upadłości konsumenckiej, która ma ochronić nadmiernie zadłużone osoby. Kryzys na rynkach walutowych i niezbyt dobre perspektywy gospodarcze powodują jednak, że nie tylko konsumenci, ale przede wszystkim przedsiębiorcy obawiają się o swą płynność finansową.


Spółka cywilna nie jest odrębnym od wspólników podmiotem prawnym i nie ma zdolności upadłościowej. Jeśli zatem popadnie w tarapaty finansowe, to sąd nie zajmuje się nią jako całością, a tylko rozpatruje sprawy poszczególnych wspólników. Jest to jednak bardzo istotne, ponieważ spółka ulega rozwiązaniu z dniem ogłoszenia upadłości wspólnika (art. 874 § 2 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny; Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.). Upadłość to stan prawny przewidziany w ustawie z dnia 28 lutego 2003 r. - Prawo upadłościowe i naprawcze (Dz.U. nr 60, poz. 535 z późn. zm.) ogłaszany przez sąd w stosunku do dłużnika, który stał się niewypłacalny. Dzieje się tak, jeśli wspólnik spółki cywilnej nie wykonuje swoich wymagalnych zobowiązań (zobowiązanie staje się wymagalne z chwilą nadejścia terminu świadczenia). Naczelną zasadą postępowania upadłościowego jest prowadzenie go w taki sposób, aby roszczenia wierzycieli mogły zostać zaspokojone w jak najwyższym stopniu, a jeśli racjonalne względy na to pozwolą - dotychczasowe przedsiębiorstwo dłużnika zostało zachowane. Z samej istoty upadłości wynika zatem, że podmiotem postępowania jest przedsiębiorca, czyli osoba fizyczna, prawna albo jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, której prawo przyznaje zdolność prawną, prowadząca we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową. Zdolności upadłościowej nie ma spółka cywilna, a mają ją tylko poszczególni wspólnicy.

Warto wiedzieć, że można ogłosić upadłość zmarłego wspólnika, jeżeli wniosek w tej sprawie został złożony w terminie roku od dnia śmierci. Wniosek może złożyć wierzyciel, a także spadkobierca oraz małżonek i każde z dzieci lub rodziców zmarłego, chociażby nie dziedziczyli po nim spadku.

PRZYKŁAD

Spółka cywilna „Andromeda s.c.” wystąpiła do sądu z wnioskiem o ogłoszenie upadłości, podając, że zaprzestała spłaty swych wymagalnych zobowiązań. Spółka cywilna nie jest jednak osobą prawną ani nie ma zdolności prawnej. Nie ma ona organów i własnego majątku, a podstawą dążenia do osiągnięcia tego samego dla wspólników celu gospodarczego jest ich wspólne mienie. Trudno też przyjąć, że jest ona jednostką organizacyjną. Zdolność upadłościowa to przymiot prawny polegający na możności postawienia podmiotu, któremu on przysługuje w stan upadłości. Jak wskazał wprost SN w uchwale z 6 listopada 2002 r. (sygn. akt III CZP 67/2002, Biuletyn SN z 2002 r. nr 11, str. 7), spółka cywilna nie ma takiej zdolności, a zatem wniosek zostanie z tej przyczyny odrzucony.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kirill Bigai

Współzałożyciel i dyrektor generalny platformy Preply dla poszukiwania korepetytorów online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK