| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Nowe przepisy unijne o spółkach akcyjnych

Nowe przepisy unijne o spółkach akcyjnych

Co ma się od przyszłego roku zmienić w przepisach kodeksu spółek handlowych regulujących uczestnictwo akcjonariuszy w walnych zgromadzeniach, zasady udzielania pełnomocnictw do głosowania oraz prawa drobnych akcjonariuszy i rady nadzorczej?


Latem 2007 roku weszła w życie Dyrektywa 2007/36/WE Parlamentu Europejskiego z 11 lipca 2007 r. w sprawie wykonywania niektórych praw akcjonariuszy spółek notowanych na rynku regulowanym. Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt zmian kodeksu spółek handlowych implementujący ww. dyrektywę do prawa polskiego. Nowe przepisy zaczną obowiązywać najprawdopodobniej od początku 2009 roku i będą dotyczyć wyłącznie spółek akcyjnych, przede wszystkim publicznych (giełdowych).

Najważniejsze zmiany dotyczą:

1) wprowadzenia dwóch rodzajów zdalnego głosowania na walnym zgromadzeniu,

2) liberalizacji przepisów dotyczących pełnomocnictwa do głosowania,

3) zwiększenia uprawnień rady nadzorczej,

4) zwiększenia uprawnień akcjonariuszy mniejszościowych, w tym prawa do informacji,

5) zwoływania walnych zgromadzeń i ustalania listy akcjonariuszy uprawnionych do głosowania.

Największą nowością w spółce akcyjnej ma być wprowadzenie możliwości głosowania na walnym zgromadzeniu za pośrednictwem środków elektronicznych. Statut spółki akcyjnej będzie musiał wyraźnie przewidywać taką możliwość. Nowe przepisy przewidują dwa sposoby zdalnego głosowania.

Jednym z nich będzie transmisja obrad walnego zgromadzenia umożliwiająca dwustronną komunikację. Akcjonariusz (osobiście lub przez pełnomocnika) będzie mógł wykonywać prawo głosu i wypowiadać się w trakcie walnego zgromadzenia z innego miejsca niż to, w którym będzie obradować walne zgromadzenie. Taki sposób głosowania będzie dopuszczalny zarówno w spółce akcyjnej publicznej, jak i prywatnej.

Drugi sposób głosowania zdalnego - tzw. głosowanie korespondencyjne, będzie miał zastosowanie jedynie w spółkach giełdowych. Taka forma głosowania musi zostać przewidziana w regulaminie walnego zgromadzenia. W celu przeprowadzenia głosowania korespondencyjnego, najpóźniej w dniu zwołania walnego zgromadzenia spółka będzie musiała przygotować specjalne formularze, które umieści na stronie internetowej (projekt wprowadza obowiązek posiadania strony internetowej dla spółek akcyjnych publicznych). Przepisy wyraźnie wskazują na niezbędne elementy formularza. W przypadku gdy formularz będzie zawierał jakiekolwiek braki, głos oddany przez akcjonariusza drogą korespondencyjną będzie nieważny. Głosy będą mogły być oddawane korespondencyjnie tylko do momentu zarządzenia głosowania na walnym zgromadzeniu. Głosy, które dotrą do spółki po tym momencie, zostaną pominięte. Również tylko do momentu zarządzenia głosowania akcjonariusz będzie miał prawo odwołać/zmienić oświadczenie. Głosy oddane korespondencyjnie będą ujawnione i liczone dopiero po głosowaniu przez pozostałych akcjonariuszy na walnym zgromadzeniu. Co ciekawe, akcjonariusze, którzy oddali głosy korespondencyjnie, będą traktowani tak, jakby byli obecni osobiście na walnym zgromadzeniu, ich głosy będą uwzględniane w szczególności do obliczenia kworum.

Polecamy artykuły

Autorzy:

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy

Zdjęcia


INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Krasoń, Home Broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK