| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Nowe przepisy unijne o spółkach akcyjnych

Nowe przepisy unijne o spółkach akcyjnych

Co ma się od przyszłego roku zmienić w przepisach kodeksu spółek handlowych regulujących uczestnictwo akcjonariuszy w walnych zgromadzeniach, zasady udzielania pełnomocnictw do głosowania oraz prawa drobnych akcjonariuszy i rady nadzorczej?

Obecnie obowiązują wspólne dla spółek prywatnych i publicznych zasady ustalania prawa akcjonariusza do uczestnictwa w walnym zgromadzeniu, zgodnie z którymi uprawnieni z akcji imiennych i świadectw tymczasowych oraz zastawnicy i użytkownicy mają prawo uczestniczenia w walnym zgromadzeniu, jeżeli zostali wpisani do księgi akcyjnej co najmniej na tydzień przez odbyciem walnego zgromadzenia. Akcje na okaziciela dają prawo uczestniczenia w walnym zgromadzeniu, jeżeli dokumenty akcji zostaną złożone w spółce co najmniej na tydzień przed terminem tego zgromadzenia i nie będą odebrane przed jego ukończeniem. Zamiast akcji mogą być złożone zaświadczenia wydane na dowód złożenia akcji u notariusza, w banku lub firmie inwestycyjnej. Złożone akcje są zablokowane - nie mogą być zbywane aż do dnia zakończenia walnego zgromadzenia.

Zasady te nadal mają obowiązywać jedynie w stosunku do spółki prywatnej. Odmiennie uregulowane zostanie prawo akcjonariusza do uczestnictwa w walnym zgromadzeniu spółki publicznej. W spółce publicznej wprowadzony zostanie „dzień rejestracji (record date) uczestnictwa na walnym zgromadzeniu” (będzie to szesnasty dzień przed datą walnego zgromadzenia). Na ten właśnie dzień będzie ustalana lista akcjonariuszy mających prawo uczestniczenia w walnym zgromadzeniu. Uprawnieni z akcji imiennych, świadectw tymczasowych, posiadający prawo głosu zastawnicy i użytkownicy będą mieli prawo uczestniczenia w walnym zgromadzeniu, jeżeli w dniu rejestracji będą wpisani do księgi akcyjnej. Akcjonariusze posiadający akcje na okaziciela będą musieli je złożyć nie później niż w dniu rejestracji uczestnictwa w walnym zgromadzeniu w spółce lub złożyć imienne zaświadczenia wydane na dowód złożenia akcji u notariusza, w banku lub firmie inwestycyjnej. Nowością będzie wydawanie przez firmę inwestycyjną na wniosek akcjonariusza zaświadczenia o prawie do uczestnictwa w walnym zgromadzeniu (a nie zaświadczenia o złożeniu akcji jak obecnie). Firma ta będzie sporządzać listę akcjonariuszy, którym wydała zaświadczenia o prawie do uczestnictwa w walnym zgromadzeniu, a następnie będzie ją przekazywać do Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych, który sporządzi zbiorczą listę osób uprawnionych do wzięcia udziału w walnym zgromadzeniu będących akcjonariuszami w dniu rejestracji (16. dniu przed datą walnego zgromadzenia). Lista ta będzie przekazywana spółce i będzie ostatecznym wykazem osób uprawnionych do uczestnictwa w walnym zgromadzeniu.

Zupełną nowością będzie również odblokowanie akcji - możliwość przenoszenia akcji w okresie między „dniem rejestracji” a dniem zakończenia walnego zgromadzenia. Oznacza to, że jeszcze przed walnym zgromadzeniem akcjonariusz będzie mógł zbyć akcje, a mimo to będzie mógł wziąć udział w walnym zgromadzeniu.

Aleksandra Pióro LL.M

Kancelaria Prawna DMP Attorneys At Law R. Lewandowski w Warszawie

Podstawa prawna:

• ustawa z 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz.U. Nr 94, poz. 1037 z późn.zm.),

• Dyrektywa 2007/36/WE Parlamentu Europejskiego z 11 lipca 2007 r. w sprawie wykonywania niektórych praw akcjonariuszy spółek notowanych na rynku regulowanym (Dz.U.L 184).

Autorzy:

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Chałas i Wspólnicy

Kancelaria Prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK