| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Nowe przepisy unijne o spółkach akcyjnych

Nowe przepisy unijne o spółkach akcyjnych

Co ma się od przyszłego roku zmienić w przepisach kodeksu spółek handlowych regulujących uczestnictwo akcjonariuszy w walnych zgromadzeniach, zasady udzielania pełnomocnictw do głosowania oraz prawa drobnych akcjonariuszy i rady nadzorczej?

Ponadto możliwość odmowy udzielenia akcjonariuszowi informacji będzie istnieć tylko w wypadku, gdyby sam fakt udzielenia informacji (a nie jego konsekwencja) stanowił podstawę prawną odpowiedzialności członka zarządu. Obecnie obowiązujące przepisy mogą prowadzić do nadużyć, gdyż członek zarządu ma obowiązek odmówić udzielenia informacji, gdy wskutek ich ujawnienia (a nie przez sam fakt ich ujawnienia) mógłby zostać narażony na odpowiedzialność prawną.

Zarząd będzie miał możliwość udzielenia informacji przez umieszczenie ich w odpowiednim miejscu na stronie internetowej.

Przykład

Marian Z., członek zarządu spółki Tartfriut S.A z siedzibą w Krakowie, odmówił akcjonariuszowi udzielenia informacji dotyczących niekorzystnej sprzedaży przez spółkę magazynu, obawiając się, iż za nieprofesjonalne przeprowadzenie transakcji, która spowodowała dla spółki straty, zostanie pociągnięty do odpowiedzialności odszkodowawczej. Obecnie obowiązujące przepisy umożliwiają Marianowi Z. odmowę udzielenia akcjonariuszowi informacji na temat tej transakcji.

Po wejściu w życie planowanych zmian członek zarządu nie będzie miał takiej możliwości. Członek zarządu będzie mógł (a nie musiał) natomiast odmówić udzielenia informacji, gdyby czynność ujawnienia informacji naruszała przepisy prawa, np. ujawnienie danych osobowych pracowników firmy czy tajemnicy służbowej. Sam fakt udzielenia takich informacji stanowi podstawę odpowiedzialności prawnej.

Projekt wprowadza istotne zmiany dotyczące zwoływania walnych zgromadzeń w spółkach publicznych. W obecnym stanie prawnym walne zgromadzenie zwołuje się przez ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Jeżeli wszystkie akcje wyemitowane przez spółkę są imienne, walne zgromadzenie może być zwołane za pomocą listów poleconych lub przesyłek nadanych pocztą kurierską. Zawiadomienie może być wysłane akcjonariuszowi pocztą elektroniczną, jeżeli uprzednio wyraził na to pisemną zgodę oraz podał adres, na który zawiadomienie ma być wysłane.

Wyżej wymienione przepisy pozostaną w mocy odnośnie do spółek prywatnych. Walne zgromadzenia spółki publicznej zwoływane będą natomiast przez ogłoszenie na stronie internetowej spółki. Ogłoszenie będzie musiało być dokonane co najmniej na 26 dni przed terminem walnego zgromadzenia. Nowe przepisy szczegółowo określają wymogi ogłoszenia o walnym zgromadzeniu, pod rygorem bezskuteczności zwołania zgromadzenia. Oprócz danych dotyczących samego walnego zgromadzenia ogłoszenie będzie musiało zawierać co najmniej informacje o prawie akcjonariusza do żądania umieszczenia określonych spraw w porządku obrad walnego zgromadzenia, prawie akcjonariusza do zgłaszania projektów uchwał, a także w związku ze zmianami przepisów dotyczących pełnomocnictwa oraz wprowadzenia możliwości głosowania w formie elektronicznej - o sposobie wykonywania prawa głosu przez pełnomocnika, w tym w szczególności o formularzach stosowanych podczas głosowania oraz sposobie zawiadamiania spółki w postaci elektronicznej o ustanowieniu pełnomocnika, możliwości uczestniczenia w walnym zgromadzeniu przy wykorzystaniu środków elektronicznych, sposobie wypowiadania się w trakcie walnego zgromadzenia przy wykorzystaniu środków elektronicznych, sposobie wykonywania prawa głosu drogą korespondencyjną lub elektroniczną.

Polecamy artykuły

Autorzy:

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Milena Wilczak

Właścicielka biura rachunkowego Account Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK