| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Nowe przepisy unijne o spółkach akcyjnych

Nowe przepisy unijne o spółkach akcyjnych

Co ma się od przyszłego roku zmienić w przepisach kodeksu spółek handlowych regulujących uczestnictwo akcjonariuszy w walnych zgromadzeniach, zasady udzielania pełnomocnictw do głosowania oraz prawa drobnych akcjonariuszy i rady nadzorczej?

Po zmianach rada nadzorcza będzie miała autonomiczne prawo zwoływania nadzwyczajnego zgromadzenia w każdym przypadku, kiedy uzna to za wskazane. Taką samą możliwość będą mieli akcjonariusze reprezentujący co najmniej połowę kapitału zakładowego lub co najmniej połowę ogółu głosów w spółce (obecnie akcjonariusze w ogóle nie mają takiej możliwości, mogą jedynie żądać zwołania walnego zgromadzenia przez zarząd, a nie je zwołać). Statut spółki będzie mógł upoważnić także inne osoby do zwołania nadzwyczajnego walnego zgromadzenia.

W obecnym stanie prawnym akcjonariusz lub akcjonariusze reprezentujący co najmniej 1/10 kapitału zakładowego mogą żądać zwołania nadzwyczajnego walnego zgromadzenia i umieszczenia określonych spraw w porządku obrad tego właśnie zgromadzenia (którego zwołania żądają), jeżeli statut nie przyznaje tego prawa akcjonariuszom reprezentującym mniej niż 1/10 kapitału zakładowego. W projekcie wprowadzającym zmiany do kodeksu spółek handlowych próg ten obniżony został do akcjonariuszy reprezentujących co najmniej 1/20 kapitału zakładowego. W statucie będzie można przyznać prawo zwołania nadzwyczajnego walnego zgromadzenia i umieszczenia określonych spraw w porządku obrad tego zgromadzenia akcjonariuszom reprezentującym mniej niż 1/20 kapitału zakładowego. Podobnie akcjonariusze reprezentujący co najmniej 1/20 kapitału zakładowego (a nie 1/10 jak obecnie) będą mogli żądać umieszczenia określonych spraw w porządku obrad najbliższego walnego zgromadzenia, a więc zgromadzenia niekoniecznie zwołanego na żądanie tych właśnie akcjonariuszy.

Zarówno żądanie zwołania walnego zgromadzenia, jak i umieszczenia określonych spraw w porządku obrad akcjonariusze będą mogli zgłaszać spółce również w formie elektronicznej.

Akcjonariusze, na żądanie których zostanie zwołane walne zgromadzenie, będą mieli możliwość zwrócenia się do sądu rejestrowego o zwolnienie z obowiązku pokrycia kosztów walnego zgromadzenia.

Projekt gwarantuje znacznie szersze niż obecnie prawo akcjonariusza do informacji, przez ograniczenie możliwości odmowy zarządu udzielania informacji. Obowiązujący obecnie art. 428 § 2 k.s.h. pkt 1 pozostanie w zasadzie bez zmian (zarząd odmawia udzielenia informacji, jeżeli mogłoby to wyrządzić szkodę spółce, spółce z nią powiązanej albo spółce lub spółdzielni zależnej, w szczególności przez ujawnienie tajemnic technicznych, handlowych lub organizacyjnych przedsiębiorstwa). Istotnej zmianie ulegnie natomiast pkt 2 tego artykułu (nowy art. 428 § 3 k.s.h.). Przepis ten obecnie zobowiązuje zarząd do odmowy udzielenia akcjonariuszowi informacji, jeżeli mogłoby to narazić członka zarządu na odpowiedzialność karną, cywilnoprawną lub administracyjną. Po zmianach odmowa udzielenia informacji akcjonariuszowi będzie nie obowiązkiem, ale prawem zarządu.

Czytaj także

Autorzy:

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie – prenumerata390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK