| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Nowe przepisy unijne o spółkach akcyjnych

Nowe przepisy unijne o spółkach akcyjnych

Co ma się od przyszłego roku zmienić w przepisach kodeksu spółek handlowych regulujących uczestnictwo akcjonariuszy w walnych zgromadzeniach, zasady udzielania pełnomocnictw do głosowania oraz prawa drobnych akcjonariuszy i rady nadzorczej?

Akcjonariusz będzie musiał udostępnić spółce publicznej instrukcje dotyczące sposobu głosowania przez pełnomocnika. Jeżeli tego nie uczyni, oddany przez pełnomocnika głos będzie nieważny.

Spółka będzie obowiązana przechowywać instrukcje dotyczące sposobu głosowania przez pełnomocnika co najmniej do dnia upływu terminu do zaskarżenia uchwały, a gdy uchwała zostanie zaskarżona - do dnia wydania prawomocnego orzeczenia w sprawie.

Obecnie nie jest jasne, czy dopuszczalne jest głosowanie niejednolite przez akcjonariusza - chodzi o sytuacje, kiedy akcjonariusz głosuje z części posiadanych akcji za uchwałą, a z części przeciw. Projekt wyraźnie dopuszcza taką możliwość. Tym bardziej pełnomocnik umocowany przez kilku akcjonariuszy będzie mógł głosować odmiennie z akcji każdego akcjonariusza.

Jak już wspomniano powyżej, jeżeli będzie to wynikać z treści pełnomocnictwa, pełnomocnik będzie mógł udzielić dalszego pełnomocnictwa.

Istotne zmiany obejmą także samą formę udzielania pełnomocnictwa. Obecnie pełnomocnictwo do głosowania musi być udzielone na piśmie pod rygorem nieważności. Wymóg ten zostanie utrzymany jedynie w spółkach prywatnych. Akcjonariusz spółki publicznej będzie miał natomiast możliwość udzielenia pełnomocnictwa w formie elektronicznej, np. pocztą elektroniczną lub przez wypełnienie znajdującego się na stronie internetowej spółki publicznej formularza. O konkretnym sposobie udzielania pełnomocnictwa w formie elektronicznej ma rozstrzygać regulamin walnego zgromadzenia, a w jego braku zarząd spółki. Udzielenie pełnomocnictwa w postaci elektronicznej nie będzie wymagało opatrzenia bezpiecznym podpisem elektronicznym (gdyż wtedy spełniałoby wymóg formy pisemnej).

Na stronie spółki publicznej będą musiały zostać udostępnione formularze pozwalające na wykonywanie prawa głosu przez pełnomocnika lub drogą korespondencyjną, jeżeli nie będą one wysłane bezpośrednio do wszystkich akcjonariuszy. Jeżeli z przyczyn technicznych formularze nie będą mogły być zamieszczone na stronie internetowej, spółka publiczna zobowiązana będzie wskazać na stronie internetowej sposób i miejsce uzyskania formularzy.

Obecnie rada nadzorcza może zwołać zwyczajne walne zgromadzenie jedynie w przypadkach, gdy nie zostanie ono zwołane przez zarząd. I tak, jeżeli zarząd nie zwoła zwyczajnego walnego zgromadzenia we wskazanym w ustawie lub statucie terminie, rada nadzorcza może zwołać walne zgromadzenie akcjonariuszy. Ponadto rada nadzorcza może żądać od zarządu zwołania nadzwyczajnego walnego zgromadzenia, jeżeli uzna, iż istnieją do tego powody, a zarząd w terminie 2 tygodni od złożenia żądania przez radę nadzorczą nie zwoła zgromadzenia. Prawo zwoływania zgromadzeń przez radę nadzorczą ma obecnie wyraźnie charakter posiłkowy.

Polecamy artykuły

Autorzy:

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy

Zdjęcia


INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Piekarczyk

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK