| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Jak przekształcić spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę akcyjną

Jak przekształcić spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę akcyjną

Spółka z o.o. przekształca się w spółkę akcyjną. Jaki ma to wpływ na relacje z dotychczasowymi kontrahentami spółki? Czy przekształcona spółka będzie musiała występować ponownie o koncesje, zezwolenia?

Czy wyrażenie zgody na brzmienie statutu spółki powstającej na skutek przekształcenia jest wystarczające, czy też potrzebne jest dodatkowe podpisanie tego dokumentu?

Przyjmuje się, że zgoda na brzmienie statutu spółki przekształconej nie może być utożsamiana z podpisaniem tego dokumentu. Ten warunek musi być spełniony odrębnie. Do podpisania statutu może dojść dopiero po złożeniu oświadczeń o uczestnictwie w spółce przekształconej. Jedynie w wyjątkowej sytuacji, tzn. wtedy, gdy wszyscy wspólnicy spółki przekształcanej, wraz z podjęciem uchwały przekształceniowej, składają oświadczenia o uczestniczeniu w spółce przekształconej, nie jest potrzebne odrębne podpisywanie statutu tej spółki.

Czy udziałowiec spółki z o.o. staje się automatycznie akcjonariuszem spółki akcyjnej powstałej w wyniku przekształcenia?

Uczestnictwo w spółce przekształconej nie jest obowiązkowe. W każdym razie tego prawa nie nabywa się automatycznie. Nie można wykluczyć, że jakiś wspólnik nie będzie z różnych względów zainteresowany udziałem w przekształconej spółce w charakterze akcjonariusza. Pozostali wspólnicy nie mogą w żaden sposób zmusić go do tego. Także żaden przepis nie przewiduje takiego obowiązku. W związku z tym po powzięciu uchwały o przekształceniu spółka wzywa wspólników do złożenia w ciągu miesiąca od dnia powzięcia uchwały oświadczeń o uczestnictwie w spółce przekształconej. Tych wezwań nie wysyła się jedynie do tych wspólników, którzy już w dniu powzięcia uchwały złożyli oświadczenie o uczestnictwie w spółce przekształconej.

Spółka wzywa do składania tego oświadczenia wspólników nieobecnych na posiedzeniu, na którym podjęto uchwałę o przekształceniu spółki. Wezwanie jest też kierowane do wspólników obecnych na tym posiedzeniu, którzy na nim lub bezpośrednio po jego zakończeniu nie złożyli oświadczeń o uczestnictwie w spółce przekształconej. Oprócz tego jest ono wysyłane do osób obecnych na tym posiedzeniu, które w dniu powzięcia uchwały złożyły oświadczenie w spółce przekształconej, ale nie dotarło ono do spółki przed wysłaniem wezwań do złożenia oświadczenia. Dla ważności oświadczenia o uczestnictwie w spółce przekształconej wymagane jest zachowanie formy pisemnej.

Oświadczenie muszą złożyć wszyscy chętni wspólnicy. Dotyczy to też tych, którzy głosowali za uchwałą. Samo bowiem opowiedzenie się za uchwałą o przekształceniu nie jest traktowane jako wyrażenie chęci uczestnictwa w spółce przekształconej. Także wspólnicy, którzy głosowali przeciwko uchwale, mogą złożyć oświadczenie o uczestnictwie w spółce przekształconej.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Barnik

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK