| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Upoważnienie zarządu do podwyższenia kapitału zakładowego

Upoważnienie zarządu do podwyższenia kapitału zakładowego

Przedmiotem artykułu jest analiza wybranych zagadnień związanych z upoważnieniem zarządu do podwyższenia kapitału zakładowego w granicach kapitału docelowego1. Kapitał docelowy, jak pokazały liczne przykłady praktyczne, stanowi przydatny instrument uelastycznienia sposobu pozyskiwania przez spółkę nowych wkładów na kapitał, zarówno ze względu na skrócenie czasu ich pozyskania, ograniczenie kosztów, jak i uodpornienie procesu podwyższenia na ewentualne zaskarżenie decyzji o podwyższeniu przez akcjonariusza.

Jeżeli walne zgromadzenie, zwołane w celu powzięcia uchwały w sprawie kapitału docelowego, nie odbyło się z powodu braku wspomnianego kworum, można zwołać kolejne walne zgromadzenie, podczas którego do powzięcia uchwały wymagana jest obecność akcjonariuszy reprezentujących co najmniej jedną trzecią kapitału zakładowego spółki, a w przypadku spółki publicznej - uchwała ta może zostać powzięta bez względu na liczbę akcjonariuszy obecnych na zgromadzeniu.

Na równi z nieodbyciem się walnego zgromadzenia z powodu braku kworum należy traktować przypadki, gdy walne zgromadzenie się odbyło, lecz wobec braku kworum nie doszło na nim do głosowania nad uchwałą w sprawie zmiany statutu przewidującej upoważnienie dla zarządu do podwyższenia kapitału4 lub gdy taka uchwała była wprawdzie głosowana, lecz z powodu braku kworum nie została powzięta. W tym ostatnim przypadku, wobec braku kworum, bez znaczenia dla możliwości zwołania kolejnego walnego zgromadzenia jest, jak ukształtowała się liczba głosów oddanych nad uchwałą w sprawie zmiany statutu. Możliwość zwołania drugiego walnego zgromadzenia jest wyłączona tylko wtedy, gdy uchwała nie została powzięta wobec nieuzyskania odpowiedniej większości głosów mimo istnienia wymaganego kworum. Nie ma mowy o nieodbyciu walnego zgromadzenia z powodu braku kworum, jeżeli z braku obecności całego kapitału zakładowego lub wobec zgłoszenia sprzeciwu przez akcjonariusza nie powiodła się próba powzięcia uchwały w sprawie zmiany statutu przewidującej upoważnienie zarządu do podwyższenia kapitału zakładowego w granicach kapitału docelowego mimo nieobjęcia jej porządkiem obrad (art. 404 § 1 k.s.h.) lub próba objęcia jej porządkiem zgromadzenia odbywanego bez formalnego zwołania (art. 405 k.s.h.). Nie ma potrzeby, aby pierwsze walne zgromadzenie zostało zwołane wyłącznie w celu powzięcia uchwały w sprawie kapitału docelowego5.

Między pierwszym walnym zgromadzeniem a drugim, na którym wymaganie kworum zostaje liberalizowane lub zniesione, musi istnieć związek polegający na tożsamości głosowanej uchwały6. Celem liberalizacji wymagania kworum jest bowiem ułatwienie powzięcia głosowanej wcześniej uchwały, a nie jakiejś innej uchwały w sprawie zmiany statutu przewidującej upoważnienie dla zarządu do podwyższenia kapitału zakładowego w granicach kapitału docelowego. Przy przyjęciu odmiennej interpretacji, zliberalizowane kworum dotyczyłoby już bowiem pierwszego głosowania po powrocie do sprawy nawet po kilku latach przerwy. Tożsamość uchwał - obok innych spraw, jak wysokość upoważnienia oraz jego ograniczenia - musi dotyczyć także okresu upoważnienia. Jeżeli więc np. treść uchwały mającej być przedmiotem głosowania na pierwszym walnym zgromadzeniu wskazywała datę wygaśnięcia upoważnienia dla zarządu przez wskazanie okresu liczonego od dnia wpisu zmiany do rejestru, to uchwała poddawana pod głosowanie na kolejnym walnym zgromadzeniu nie będzie już tą samą uchwałą, jeżeli od dnia głosowania poprzedniej uchwały minął okres sześciu miesięcy w art. 430 § 2 zd. 2 k.s.h. przewidziany na zgłoszenie tej zmiany statutu do rejestru. Tożsamość uchwał należy oceniać w świetle szczegółowego porządku obrad podawanego w ogłoszeniu o zwołaniu walnego zgromadzenia (art. 402 § 2 k.s.h.), w szczególności w świetle podanej wówczas treści proponowanych zmian statutu.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Karol Grymuła

Ekspert w zakresie kredytów mieszkaniowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK