| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Odpowiedzialność małżonka-wspólnika za zobowiązania spółki jawnej

Odpowiedzialność małżonka-wspólnika za zobowiązania spółki jawnej

Jak odpowiada wspólnik spółki jawnej za zobowiązania tej spółki? Kiedy małżonkowie mogą powoływać się na rozszerzenie, ograniczenie lub wyłączenie wspólności majątkowej? Jakie są przesłanki odpowiedzialności majątkiem wspólnym?

Jeżeli więc wierzyciel chce zaspokoić się z majątku wspólnego, to powinien wytoczyć powództwo przeciw wspólnikowi, co - jak wspomniano - jest możliwe już zanim egzekucja przeciw spółce okazała się bezskuteczna. Musi bowiem uzyskać tytuł egzekucyjny (wyrok) w stosunku do małżonka będącego wspólnikiem (tak też w uchwale SN z 12 maja 2005 r., III CZP 21/05, Wokanda nr 9/2005, poz. 4). Nie wystarczy bowiem wyrok przeciw spółce jawnej, jeżeli chce się prowadzić egzekucję z majątku wspólnego wspólnika i jego małżonka. Zgodnie bowiem z art. 787 k.p.c. tytułowi egzekucyjnemu (wyrokowi) wydanemu przeciwko osobie pozostającej w związku małżeńskim sąd nada klauzulę wykonalności także przeciwko jej małżonkowi z ograniczeniem jego odpowiedzialności do majątku objętego wspólnością majątkową, jeżeli wierzyciel wykaże dokumentem urzędowym lub prywatnym, że stwierdzona tytułem egzekucyjnym wierzytelność powstała z czynności prawnej dokonanej za zgodą małżonka dłużnika. Wierzyciel musi więc przedstawić co najmniej pisemną zgodę małżonka na zawarcie umowy spółki. Jednoczesne pozwanie wspólnika i spółki i uzyskanie wyroku także wobec wspólnika jest zatem dla wierzyciela korzystne.

Zgodnie z art. 89 k.s.h. przepis art. 22 § 2 k.s.h. dotyczący subsydiarnej odpowiedzialności wspólnika znajduje zastosowanie do wspólnika spółki partnerskiej, wspólnika-komplementariusza spółki komandytowej (art. 103 k.s.h.) oraz komplementariusza w spółce komandytowo-akcyjnej (art. 126 § 1 pkt 1 k.s.h.). Co do zasady, w odniesieniu do małżonków-wspólników tych spółek zachowują więc aktualność uwagi poczynione powyżej (por. też treść art. 7781 k.p.c.).

Prezentowany pogląd jest tylko jednym z kilku możliwych rozwiązań. Dla wierzyciela spółki osobowej istotne jest w praktyce ograniczenie ryzyka i zachowanie możliwości egzekucji także z majątku wspólnego małżonka-wspólnika. Stąd wobec niejednolitości poglądów w tej kwestii, budzącej istotne kontrowersje, wydaje się niezbędne zarówno uzyskanie co najmniej pisemnej zgody małżonka-wspólnika na zawarcie umowy spółki, jak i takiej zgody na konkretną czynność dokonywaną przez spółkę (np. umowę sprzedaży), z której wynika roszczenie wierzyciela.

Adam Ambroziewicz

Podstawa prawna:

• ustawa z 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. Nr 9, poz. 59 z późn.zm.),

• ustawa z 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz.U. Nr 94, poz. 1037 z późn.zm.).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Da Wanda

DaWanda to platforma online z produktami hand-made i designem.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »