| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Odpowiedzialność małżonka-wspólnika za zobowiązania spółki jawnej

Odpowiedzialność małżonka-wspólnika za zobowiązania spółki jawnej

Jak odpowiada wspólnik spółki jawnej za zobowiązania tej spółki? Kiedy małżonkowie mogą powoływać się na rozszerzenie, ograniczenie lub wyłączenie wspólności majątkowej? Jakie są przesłanki odpowiedzialności majątkiem wspólnym?

Wierzycielowi jednak przysługuje roszczenie w stosunku do wspólnika, a wspólnik ma obowiązek świadczenia. Źródłem tego obowiązku wspólnika jest umowa spółki jawnej. Stąd wystarczające dla skierowania egzekucji do majątku wspólnego jest wykazanie, że małżonek wyraził zgodę na zawarcie umowy spółki przez współmałżonka (A. Stępień, jw.). Należy tu rozróżnić sytuację, gdy wkład do spółki pochodził z majątku wspólnego, oraz tę, gdy wkład do spółki pochodził z majątku osobistego. W pierwszej znajdzie zastosowanie art. 41 § 1 k.r.o., w konsekwencji zgoda małżonka na zawarcie umowy spółki przez współmałżonka umożliwia zaspokojenie wierzyciela z majątku wspólnego. Jeżeli wkład do spółki pochodził z majątku osobistego, stosuje się art. 41 § 3 k.r.o. i wymienione już wyżej ograniczenie odpowiedzialności do niektórych składników majątku wspólnego. Podobnie jest wówczas, gdy wierzytelność wobec wspólnika powstała przed powstaniem wspólności ustawowej. Wówczas wspólnik odpowiada swoim majątkiem osobistym oraz składnikami majątku wspólnego wymienionymi w art. 41 § 3 k.r.o.

W myśl art. 22 § 2 k.s.h. wspólnik odpowiada za zobowiązania spółki, a więc za dług cudzy. Jednocześnie k.s.h. nie różnicuje tych zobowiązań stanowiąc, iż jeżeli tylko egzekucja z majątku spółki w odniesieniu do jakiegokolwiek zobowiązania okaże się bezskuteczna, wspólnik (wspólnicy) są odpowiedzialni za ten dług spółki. Innymi słowy, wspólnicy powinni spłacić wszelkie zobowiązania spółki, w odniesieniu do których egzekucja okazała się bezskuteczna. Wydaje się zatem, iż źródłem zobowiązania wspólnika jest fakt uczestnictwa w spółce jawnej, a więc umowa spółki. Ponadto na tle prawa rodzinnego nie można na podstawie zgody współmałżonka dotyczącej konkretnej czynności dokonywanej w obrocie przez spółkę konstruować jego odpowiedzialności. Mamy tu do czynienia z czynnością spółki będącej odrębnym podmiotem prawa, a nie czynnością małżonka będącego wspólnikiem. Powinno się zatem przyjąć trzecią z wymienionych wyżej interpretacji.

Nasuwa się tu pewien problem. Przeciwnicy powyższego rozwiązania podnoszą, iż polskie prawo rodzinne nie zna instytucji ogólnej i generalnej zgody na czynność małżonka, której konsekwencje zostaną dopiero sprecyzowane w przyszłości.

Można jednak argumentować, iż jeżeli małżonek zgodził się na zawarcie umowy spółki przez współmałżonka, to zaakceptował konkretną czynność, z której zobowiązanie (odpowiedzialność) współmałżonka wynika. Powinien więc ponosić konsekwencje tego faktu w postaci odpowiedzialności z majątku wspólnego. Taka interpretacja chroni z jednej strony interes małżonka wyrażającego zgodę na zawarcie umowy spółki, który powinien sobie zdawać sprawę co oznacza jego zgoda. Z drugiej zaś interes wierzycieli spółki również jest zabezpieczony.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sienkiewicz, Jaroszewski, Zamroch – Radcowie Prawni Spółka Partnerska

Kancelaria oferuje kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców, jak również pomoc dla klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »