| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Odpowiedzialność małżonka-wspólnika za zobowiązania spółki jawnej

Odpowiedzialność małżonka-wspólnika za zobowiązania spółki jawnej

Jak odpowiada wspólnik spółki jawnej za zobowiązania tej spółki? Kiedy małżonkowie mogą powoływać się na rozszerzenie, ograniczenie lub wyłączenie wspólności majątkowej? Jakie są przesłanki odpowiedzialności majątkiem wspólnym?

2) majątek osobisty małżonka-wspólnika,

3) majątek wspólny.

Wspólnik pozostający w związku małżeńskim odpowiada niewątpliwie za zobowiązania spółki swoim majątkiem osobistym. Istotne kontrowersje dotyczą natomiast przesłanek odpowiedzialności majątkiem wspólnym. Zarysowały się tu trzy zasadnicze linie interpretacji.

Zgodnie z pierwszą z nich należy tu stosować, ale jedynie odpowiednio, art. 41 k.r.o. (tak: M. Łączkowska, Stosunki majątkowe między przedsiębiorcą i jego małżonkiem w świetle ustroju wspólności ustawowej, Warszawa 2006, s. 172). Zdaniem autorki zobowiązania wspólnika należy traktować podobnie jak zobowiązania dotyczące jego majątku osobistego. Możliwość zaspokojenia wierzyciela spółki z majątku wspólnego wspólnika i jego małżonka jest ograniczona tylko do składników tego majątku wymienionych w art. 41 § 3 k.r.o. (wynagrodzenia za pracę, dochodów uzyskanych przez wspólnika z innej działalności zarobkowej, jak również z korzyści uzyskanych z jego praw autorskich i praw pokrewnych, praw własności przemysłowej oraz innych praw twórcy). Nie znajdzie tu zastosowania art. 41 § 1 k.r.o., który dopuszcza zaspokojenie wierzyciela z majątku wspólnego, jeżeli małżonek zaciągnął zobowiązanie za zgodą współmałżonka, bo odpowiedzialność małżonka będącego wspólnikiem nie jest efektem jego czynności, lecz czynności dokonanej przez inny podmiot - spółkę.

Zgodnie z drugim poglądem z art. 41 § 1 k.r.o. wynika, iż możliwość prowadzenia egzekucji przez wierzyciela spółki jawnej z majątku wspólnego małżonków zależy od uzyskania zgody małżonka niebędącego wspólnikiem na czynność prawną dokonaną przez spółkę (tak m.in. P. Bryłowski, Przepisy kodeksu spółek handlowych regulujące odpowiedzialność wspólników spółek osobowych... [w:] Kodeks spółek handlowych po pięciu latach, Wrocław 2006, s. 314-315). Chodzi tu o zgodę odnoszącą się do konkretnej czynności dokonanej przez spółkę, z której wynika roszczenie wierzyciela egzekwującego. Istnienie uprawnienia wierzyciela do zaspokojenia z majątku wspólnego zależy zatem od spełnienia łącznie dwóch przesłanek:

1) powstania zobowiązania wobec wierzyciela wskutek konkretnej czynności prawnej,

2) faktu, czy małżonek-wspólnik zaciągnął to zobowiązanie za zgodą współmałżonka.

Trzeci pogląd, podobnie jak pierwszy, również akcentuje, iż zobowiązanie wspólnika powstaje wskutek dokonania czynności przez spółkę, a nie przez samego wspólnika. To spółka, a nie małżonek jest stroną umowy, w związku z czym nie ma sensu żądać zgody małżonka na zaciągnięcie konkretnego zobowiązania przez spółkę (A. Stępień, Odpowiedzialność wspólnika pozostającego w związku małżeńskim za zobowiązania spółki jawne - wybrane zagadnienia, s. 62-63).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

BSWW Legal & Tax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »