| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Odpowiedzialność małżonka-wspólnika za zobowiązania spółki jawnej

Odpowiedzialność małżonka-wspólnika za zobowiązania spółki jawnej

Jak odpowiada wspólnik spółki jawnej za zobowiązania tej spółki? Kiedy małżonkowie mogą powoływać się na rozszerzenie, ograniczenie lub wyłączenie wspólności majątkowej? Jakie są przesłanki odpowiedzialności majątkiem wspólnym?

PRZYKŁAD

Zgodnie z pierwszym ujęciem wierzyciel wszczyna egzekucję z wierzytelności, jakie przysługują spółce. Zostaje ona umorzona ze względu na bezskuteczność. Wówczas wierzyciel nie ma obowiązku udowadniać bezskuteczności egzekucji z innych składników majątku spółki (np. nieruchomości), ale może kierować egzekucję do wspólnika.

Wydaje się, że słuszne jest drugie stanowisko. Pierwsze stanowisko stwarza bowiem dla wierzyciela pokusę manipulowania kształtem postępowania egzekucyjnego przez wskazanie we wniosku o egzekucję wyłącznie jednego sposobu egzekucji po to, by jak najszybciej uzyskać umorzenie egzekucji ze względu na bezskuteczność (tak też: A. Stępień, jw.).

Zgodnie więc z art. 7601 kodeksu postępowania cywilnego (k.p.c.) na żądanie wierzyciela, którego roszczenie stwierdzone jest tytułem wykonawczym (np. wyrokiem) lub tytułem egzekucyjnym, organ egzekucyjny (komornik) udzieli mu informacji, czy przeciwko spółce prowadzone jest przez ten organ egzekucyjny postępowanie egzekucyjne, a jeżeli tak, powiadomi go o stosowanych sposobach egzekucji oraz o wysokości egzekwowanych roszczeń, a także o aktualnym stanie sprawy. Taka informacja może być wystarczającym dowodem bezskuteczności egzekucji przeciw spółce.

W celu skierowania egzekucji przeciw wspólnikowi wierzyciel może wytoczyć powództwo przeciw wspólnikowi, co jest możliwe jeszcze przed ujawnieniem się bezskuteczności egzekucji wobec spółki - art. 31 § 2 k.s.h. Może także na podstawie art. 7781 k.p.c. po uzyskaniu tytułu egzekucyjnego (np. wyroku) wobec spółki jawnej wystąpić bezpośrednio o nadanie klauzuli wykonalności przeciwko wspólnikowi. Wówczas egzekucję można prowadzić przeciw wspólnikowi ponoszącemu odpowiedzialność bez ograniczenia całym swoim majątkiem za zobowiązania spółki.

Zgodnie z treścią ww. przepisu k.p.c. jest to możliwe, jeżeli egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna, jak również wtedy, gdy jest oczywiste, że egzekucja ta będzie bezskuteczna.

Była mowa już o tym, że wspólnik spółki jawnej zgodnie z k.s.h. odpowiada za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem. Oznacza to, że ta odpowiedzialność w ujęciu k.s.h. dotyczy również majątku objętego małżeńską wspólnością ustawową.

Zagadnienie to jest stosunkowo proste, jeżeli oboje małżonkowie są wspólnikami. Wówczas, co do zasady, odpowiadają oni za zobowiązania spółki zarówno majątkiem wspólnym, jak i każde z nich majątkiem osobistym. Jeżeli tylko jeden małżonek jest wspólnikiem, to należy wziąć pod uwagę ustrój majątkowy w jego małżeństwie.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami

ekspert z zakresu HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »