| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Kto jest uprawniony do podpisania aktu notarialnego w spółce osobowej

Kto jest uprawniony do podpisania aktu notarialnego w spółce osobowej

W spółce jawnej czy partnerskiej każdy wspólnik może sam, w imieniu spółki, zawrzeć umowę sprzedaży nieruchomości, chyba że umowa spółki stanowi inaczej.


Choć ustawodawca nie przyznał spółkom osobowym, takim jak spółka jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo-akcyjna, osobowości prawnej, nie pozbawił ich jednak możliwości sprawnego działania. Spółka osobowa może we własnym imieniu nabywać prawa, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywaną. Spółka ta może również nabywać nieruchomości i inne prawa rzeczowe. Posiada ona własny majątek. W przypadku nabycia nieruchomości to spółka, a nie jej poszczególni wspólnicy - jak w spółce cywilnej - będzie właścicielem tej nieruchomości.

Sposób reprezentacji spółek osobowych został określony w przepisach kodeksu spółek handlowych. Wspólnicy, podpisując, a w trakcie trwania spółki, zmieniając umowę spółki, mają wpływ na ustalenia zasad reprezentacji. Ustalając zasady działania spółki, a także sposób jej reprezentacji, mogą w istotny sposób wpłynąć zarówno na szybkość podejmowania decyzji, jak i na system kontroli podejmowanych przez wspólników decyzji. Zasady reprezentacji są różne - w zależności od rodzaju spółki.

Spółka jawna

W przypadku spółki jawnej każdy wspólnik ma prawo ją reprezentować. Prawo wspólnika do reprezentowania spółki dotyczy wszystkich czynności sądowych i pozasądowych spółki. Tak więc każdy wspólnik może sam, w imieniu spółki, zawrzeć umowę sprzedaży nieruchomości. Zasada samodzielnej reprezentacji ułatwia prowadzenie większej spółki, szczególnie w sytuacji gdy na przykład niektórzy ze wspólników przebywają zagranicą lub z innych powodów nie są obecni. Trzeba pamiętać, iż prawa reprezentowania nie można ograniczyć ze skutkiem wobec osób trzecich. Oznacza to, że dokonanie modyfikacji zakresu prawa reprezentacji nie odniesie skutku wobec osób trzecich - np. zbywców nieruchomości. Takie ograniczenie będzie jednak wywierało skutki w stosunkach wewnętrznych pomiędzy wspólnikami. Wspólnik naruszający zobowiązanie może odpowiadać za wyrządzoną swoim działaniem szkodę na zasadach ogólnych przewidzianych w przepisach kodeksu cywilnego. Z uwagi na zasadę, iż każdy wspólnik odpowiada za czynności prawne dokonane także przez innych wspólników, wspólnicy mogą jednak dążyć do ograniczenia możliwości reprezentacji spółki przez niektórych z nich. W umowie spółki wspólnicy mogą więc postanowić, iż do jej reprezentowania, w tym przy zawieraniu umów sprzedaży nieruchomości, konieczne jest współdziałanie co najmniej dwóch wspólników lub wspólnika z prokurentem. Można także upoważnić jednego wspólnika do reprezentacji samodzielnej, a innych do reprezentacji łącznej. Ponadto łączna reprezentacja może oznaczać konieczność współdziałania dwóch lub większej liczby wspólników. Umowa spółki może stanowić także, iż dany wspólnik jest w ogóle pozbawiony prawa składania oświadczeń woli w jej imieniu. Ponadto pozbawienie wspólnika prawa reprezentowania może nastąpić wyłącznie z ważnych powodów na mocy prawomocnego orzeczenia sądu.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Nationale-Nederlanden

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK