| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Egzekucja z udziału w spółce z o.o.

Egzekucja z udziału w spółce z o.o.

Po zajęciu udziału w spółce z o.o. wspólnikowi nie wolno ani rozporządzać udziałem, ani go obciążać, ani też pobierać żadnych świadczeń należnych z udziału. Ucieczka wspólnika przed egzekucją w drodze sprzedaży udziału jest znacznie utrudniona.


Udział w spółce z o.o. jest prawem majątkowym. Zatem zgodnie z treścią art. 909 kodeksu postępowania cywilnego do egzekucji z niego stosuje się odpowiednio przepisy o egzekucji z wierzytelności, chyba że przepisy art. 909 - 912 k.p.c. (o egzekucji z innych praw majątkowych niż wierzytelności) stanowią inaczej. Ponieważ egzekucja z innych praw majątkowych niż wierzytelność, w tym udziału (udziałów) jest odrębnym rodzajem egzekucji uregulowanym we wspomnianych art. 909-912 k.p.c., to egzekucja z udziału będzie możliwa wtedy, gdy we wniosku o wszczęcie egzekucji będzie wskazany ten sposób egzekucji.

Zajęcie udziału

Do egzekucji przystępuje się przez zajęcie udziału przez komornika. Po zajęciu wspólnikowi nie wolno ani rozporządzać udziałem, ani go obciążać (np. zastawiać, oddawać w użytkowanie), ani też pobierać żadnych świadczeń należnych z udziału. Jednocześnie zgodnie z treścią art. 910 par. 1 pkt 2 k.p.c. komornik ma obowiązek zawiadomić spółkę, by świadczenia pieniężne należne z udziału uiszczała komornikowi. Jednocześnie z zajęciem komornik wzywa spółkę, by w ciągu tygodnia złożyła oświadczenie, czy i w jakiej wysokości przysługuje wspólnikowi udział i czy inne osoby roszczą sobie prawa do udziału.

Ucieczka wspólnika przed egzekucją w drodze sprzedaży udziału jest znacznie utrudniona. Zgodnie bowiem z art. 180 kodeksu spółek handlowych sprzedaż udziału wymaga notarialnego poświadczenia podpisu. Poświadczając podpis złożony na dokumencie, notariusz wymienia datę poświadczenia, która ma charakter urzędowy. Możemy więc ustalić, iż zbycie udziału nastąpiło nie później niż w dacie poświadczenia. Nie można więc antydatować czynności zbycia udziału. Natomiast zbycie udziału w sytuacji grożącego postępowania egzekucyjnego może być traktowane jako przestępstwo i podlegać odpowiedzialności karnej (art. 300 kodeksu karnego).

Skutki zbycia

Osobnym problemem jest prawna skuteczność zbycia udziału w takiej sytuacji. Jeżeli zajęcie udziału przez komornika ma miejsce po dokonaniu wpisu w rejestrze nowego nabywcy udziału, należy uznać, iż zbycie udziału jest skuteczne i wspólnik uciekł przed egzekucją z udziału. Jeżeli zajęcie ma miejsce przed dokonaniem wpisu i przed zawiadomieniem spółki o zbyciu udziału, to zbycie jest nieskuteczne. Zgodnie bowiem z art. 187 k.s.h. zbycie udziału wywołuje skutek wobec spółki od chwili zawiadomienia jej o tym. Jednocześnie w orzeczeniu SN z 20 lutego 1936 r. (OSP XVI 32) stwierdzono, iż dla skuteczności zbycia udziału decydujące znaczenie ma jego skuteczność wobec spółki (E. Gabryelska, Egzekucja z udziału w spółce z o.o., Bielsko-Biała 1997, s. 42-43). Stąd jeżeli spółkę powiadomiono o zbyciu udziału przed jego zajęciem i dostarczono jej wymagany przez art. 187 k.s.h. dowód zbycia, zbycie będzie skuteczne, a nowemu wspólnikowi będzie służyć powództwo o wyłączenie udziału spod egzekucji.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Portal Procesowy

Wydawcą portalu jest kancelaria Wardyński i Wspólnicy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK