| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Jak, zgodnie z prawem, pozbyć się niechcianego wspólnika

Jak, zgodnie z prawem, pozbyć się niechcianego wspólnika

Spółka z o.o. została zawiązana przez 7 wspólników (podział udziałów prawie równy: 5 osób po 14 udziałów, 2 - po 15 udziałów). Współpraca układa się prawidłowo pomiędzy sześcioma, siódmy tej współpracy odmawia (obraził się, ponieważ nie został wybrany na prezesa). De facto działa na szkodę spółki (kłótnie, pomówienia, insynuacje...). Oświadczył wspólnikom na walnym zgromadzeniu, że swoje udziały sprzedaje znajomemu. W umowie spółki jest postanowione, że wspólnicy spółki mają prawo pierwokupu oraz że na sprzedaż udziałów osobie z zewnątrz musi być wyrażona zgoda. Sytuacja jest patowa: wspólnicy udziałów nie odkupią, bo nie mają na to środków i nie chcą też mieć w spółce osoby, o której nic nie wiedzą i której nie znają. Co robić w takiej sytuacji? Jak zgodnie z prawem pozbyć się niewygodnego wspólnika? Czy można zastosować art. 199 § 1 k.s.h. (umorzenie przymusowe), jeśli w umowie spółki taka możliwość nie została zapisana?  

Wyłączenie wspólnika

Kolejną możliwość zmniejszenia liczby wspólników spółki z o.o. daje instytucja wyłączenia wspólnika. Zgodnie art. 266 k.s.h. z ważnych przyczyn dotyczących danego wspólnika sąd może orzec jego wyłączenie ze spółki na żądanie wszystkich pozostałych wspólników, jeżeli udziały wspólników żądających wyłączenia stanowią więcej niż połowę kapitału zakładowego. Skorzystanie z tej możliwości wymaga wytoczenia powództwa przeciwko wspólnikowi przez wszystkich pozostałych wspólników (chyba że umowa spółki przyznaje prawo wystąpienia z powództwem także mniejszej liczbie wspólników). W przypadku zastosowania opisywanej instytucji udziały wspólnika wyłączonego muszą być przejęte przez dotychczasowych wspólników (lub wspólnika) albo osoby trzecie. Cenę przejęcia ustala sąd na podstawie rzeczywistej wartości w dniu doręczenia pozwu. Warto zaznaczyć, że przepisy o wyłączeniu wspólnika mają charakter bezwzględnie obowiązujący. Oznacza to, że wspólnicy mogą skorzystać z tego rozwiązania, nawet jeśli nie zostało ono zapisane w umowie spółki.

Warto zauważyć, że skorzystanie z możliwości wyłączenia wspólnika jest dopuszczalne tylko „z ważnych przyczyn”. W dotychczasowym orzecznictwie nie budziło wątpliwości, iż wyłączeniu podlega tylko ten wspólnik, który nie realizuje obowiązków wspólnika lub nadużywa przysługujących mu praw (wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 8 maja 2003 r., sygn. akt I ACa 1874/01, OSA 2004/9/26). Należy zauważyć, iż „ważność” przyczyny wyłączenia wspólnika należy rozpatrywać w ścisłym powiązaniu z wagą naruszonych przez wspólnika obowiązków korporacyjnych. Mając to na uwadze, przyjmuje się, iż uzasadnioną przyczynę wyłączenia wspólnika stanowi jego działanie przeciwko interesom spółki, narażanie jej na uszczerbek w wymiarze niematerialnym (np. naruszenie dobrego imienia spółki), jak też majątkowym (wyrok SN z 19 marca 1997 r., sygn. akt II CKN 31/97, OSNC 1997/8/116). Co warte podkreślenia - pozwany wspólnik nie może skutecznie bronić się argumentem, iż nie tylko on, lecz także inni wspólnicy dopuścili się takich samych (bądź innych) zachowań uzasadniających ich wyłączenie ze spółki. W orzecznictwie sformułowano bowiem pogląd, iż taki sposób obrony pozwanego nie jest uzasadniony, trzeba brać bowiem przede wszystkim pod rozwagę, że to przeciwko pozwanemu wytoczono powództwo i że jest ono dziełem pozostałych wspólników reprezentujących bezwzględną większość kapitału (wyrok SN z 19 marca 1997 r., sygn. akt II CKN 31/97, OSNC 1997/8/116).

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Zając

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK