| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Jak zlikwidować przynoszącą straty spółkę z o.o.

Jak zlikwidować przynoszącą straty spółkę z o.o.

 Bilans spółki z o.o. sporządzony przez zarząd wykazał stratę 140 000 zł. Kapitał zakładowy to 200 000 zł, kapitały rezerwowe - 20 000 zł. Zarząd zwołał zgromadzenie wspólników w celu powzięcia uchwały dotyczącej dalszego istnienia spółki. Uchwała taka nie została przegłosowana. Jaka jest procedura likwidacji tej spółki z o.o.?

Likwidatorzy sporządzają bilans otwarcia likwidacji. Do bilansu likwidacyjnego należy przyjąć wszystkie składniki aktywów według ich wartości zbywczej. Bilans ten likwidatorzy składają zgromadzeniu wspólników do zatwierdzenia. Likwidacja spółki z o.o. może trwać nawet kilka lat. W takiej sytuacji likwidatorzy powinni po upływie każdego roku obrotowego składać zgromadzeniu wspólników sprawozdanie ze swej działalności. Dołączają do niego sprawozdanie finansowe.

Likwidatorzy powinni wezwać wierzycieli do zgłoszenia ich wierzytelności. Wierzyciele mają na to trzy miesiące od dnia ogłoszenia wezwania. Jeżeli zgłoszą swoje roszczenia w późniejszym terminie, mogą żądać zaspokojenia należności z majątku spółki, jeżeli nie został podzielony. Wspólnicy, którzy w wyniku podziału majątku spółki przejęli jego część, nie wiedząc o istnieniu niespłaconych wierzycieli spółki, nie muszą oddawać im tego majątku. Podział między wspólników majątku pozostałego po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli nie może jednak nastąpić przed upływem sześciu miesięcy od daty ogłoszenia o otwarciu likwidacji i wezwaniu wierzycieli.

Podział majątku pozostałego po spłaceniu wierzycieli między wspólników wymaga wcześniejszego sporządzenia sprawozdania likwidacyjnego. Likwidatorzy powinni je ogłosić w siedzibie spółki (np. na tablicy) i złożyć sądowi rejestrowemu. Jednocześnie muszą zgłosić wniosek o wykreślenie spółki z rejestru. Często się zdarza, że zgromadzenie wspólników zwołane w celu zatwierdzenia sprawozdania likwidacyjnego nie odbywa się. Powodem jest nieprzybycie wspólników, którzy wiedząc, że po zaspokojeniu dłużników z majątku spółki nic nie otrzymają, nie są zainteresowani poświęcaniem swojego czasu na rzecz spółki. Wtedy likwidatorzy powinni zakończyć działalność spółki bez zatwierdzenia sprawozdania przez zgromadzenie wspólników. Księgi i dokumenty rozwiązanej spółki powinny być oddane na przechowanie osobie wskazanej w umowie spółki lub w uchwale wspólników. O rozwiązaniu spółki likwidator (albo syndyk) musi też zawiadomić właściwy urząd skarbowy, przekazując odpis sprawozdania likwidacyjnego.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Liberty Direct

Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK