| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Zaskarżanie uchwał zgromadzenia wspólników

Zaskarżanie uchwał zgromadzenia wspólników

Czy w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością istnieje możliwość zaskarżania uchwał zgromadzenia wspólników? Komu przysługuje takie uprawnienie?


W spółce z ograniczoną odpowiedzialnością uchwały wspólników podejmowane są przez zgromadzenie wspólników. Podmiotom wymienionym w przepisach kodeksu spółek handlowych - organom, członkom organów oraz w określonych sytuacjach wspólnikom - przysługuje prawo żądania uchylenia uchwał lub stwierdzenia ich nieważności.

Zgodnie z art. 249 k.s.h. uchwała wspólników sprzeczna z umową spółki bądź dobrymi obyczajami i godząca w interesy spółki lub mająca na celu pokrzywdzenie wspólnika może być zaskarżona w drodze wytoczonego przeciwko spółce powództwa o uchylenie uchwały.

Z zapisu tego wynika, że aby uchwała mogła być skutecznie zaskarżona, nie jest wystarczający fakt, iż będzie ona naruszać postanowienia umowy spółki lub dobre obyczaje, uchwała taka musi jednocześnie godzić w interesy spółki lub mieć na celu pokrzywdzenie wspólnika.

Przykładami uchwał godzących w interesy spółki są uchwały w przedmiocie nawiązania współpracy z kontrahentami na niezadowalających dla spółki warunkach, uchwały wyrażające zgodę na zbycie składników majątkowych spółki po zaniżonych cenach, czy uchwały naruszające dobre imię spółki.

Uchwała godzi w interesy wspólnika, gdy jej skutkiem jest osłabienie pozycji wspólnika w spółce - np. uchwała, na mocy której część zysku zostanie przetransferowana do innej spółki, w której uczestniczą niektórzy ze wspólników. Taka sytuacja będzie zachodzić także w przypadku, gdy wspólnicy większościowi spółki będą doprowadzać przez kolejne lata do podjęcia uchwały o wyłączeniu zysku od podziału pod pozorem przeznaczenia go na cele inwestycyjne, z ewidentnym naruszeniem interesów wspólników mniejszościowych - kiedy niejednokrotnie będzie przy tym dochodzić do transferu części wypracowanego zysku na rzecz wspólników większościowych, np. przez tantiemy dla członków zarządu i rady nadzorczej.

Powództwo o uchylenie uchwały wspólników należy wnieść w terminie miesiąca od dnia otrzymania wiadomości o uchwale, nie później jednak niż w terminie sześciu miesięcy od dnia powzięcia uchwały. Przewidziane terminy nie mogą zostać przywrócone ani wydłużone - nie są to bowiem terminy prawa procesowego. Powództwo wniesione po upływie wskazanych terminów zostanie oddalone. Jeżeli zatem wspólnik nie poweźmie wiadomości o uchwale w terminie sześciu miesięcy od jej podjęcia, nie będzie mógł zaskarżyć uchwały.

reklama

Autor:

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy

Zdjęcia


Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Żaneta Urawska

Radca prawny w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »