| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Zaskarżanie uchwał zgromadzenia wspólników

Zaskarżanie uchwał zgromadzenia wspólników

Czy w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością istnieje możliwość zaskarżania uchwał zgromadzenia wspólników? Komu przysługuje takie uprawnienie?

Zarząd spółki zobowiązany jest zawiadomić sąd rejestrowy o fakcie uchylenia lub stwierdzenia nieważności uchwały. Sąd rejestrowy wykreśli wpis w rejestrze, z uwagi na brak podstawy prawnej jego dokonania.

Zaskarżenie uchwały wspólników co do zasady nie wstrzymuje postępowania rejestrowego. Sąd powinien jednak wstrzymać postępowanie rejestrowe w szczególności w przypadku rejestracji uchwał dotyczących podwyższenia kapitału zakładowego spółki. Wniesienie powództwa do sądu okręgowego skarżącego uchwałę wraz z wnioskiem o zabezpieczenie powództwa przez wstrzymanie wykonania uchwały obliguje sąd rejestrowy do zawieszenia postępowania rejestrowego. Dlatego w celu uniknięcia rejestracji zaskarżonej uchwały powód powinien poinformować pisemnie sąd rejestrowy o wniesieniu powództwa o uchylenie/stwierdzenie nieważności uchwały wraz z wnioskiem o jego zabezpieczenie.

Aleksandra Pióro

 

Podstawa prawna:

• ustawa z 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz.U. Nr 94, poz. 1037 z późn.zm.),

• ustawa z 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. Nr 43, poz. 296 z późn.zm.),

• ustawa z 20 sierpnia 1997 o Krajowym Rejestrze Sądowym (j.t. Dz.U. z 2007 r. Nr 17, poz. 209 z późn.zm.).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kisielewska

Starszy Konsultant w KDCP. Prawnik i Doradca podatkowy. Do 2015 r. senior konsultant w Ernst & Young, wcześniej zdobywała doświadczenie zawodowe w Zespole Zarządzania Wiedzą Podatkową Infosys BPO i w Departamencie VAT Ministerstwa Finansów. Jej specjalizacja obejmuje podatkowe i prawne aspekty obrotu towarowego, przede wszystkim w zakresie VAT, cła oraz regulacji dot. biokomponentów i biopaliw ciekłych. Audytor kilkudziesięciu polskich i międzynarodowych przedsiębiorstw, m.in. w zakresie spełnienia kryteriów VAT – w tym należytej staranności, wymogów celnych, AEO i wymogów dot. wytwarzania i obrotu biokomponentami i biopaliwami ciekłymi. Przeprowadziła kilkanaście szkoleń z zakresu VAT i cła. Autorka opracowań w czasopismach branżowych na temat VAT, cła i obrotu towarowego. Uczestnik międzynarodowych konferencji i szkoleń w zakresie VAT i cła. Absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Wyróżniona nagrodą Prof. Kodrębskiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK