| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Kto zwołuje zgromadzenie wspólników w spółce

Kto zwołuje zgromadzenie wspólników w spółce

Kto jest uprawniony do zwołania zgromadzenia wspólników w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością?


W myśl art. 235 kodeksu spółek handlowych, zgromadzenie wspólników w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością zwołuje zarząd. Nie jest jednak do końca jasne, jaką formę powinna przybrać decyzja zarządu w przedmiocie zwołania zgromadzenia. Przyjmuje się, że niezbędne jest uprzednie podjęcie takiej uchwały. Istnieją jednak także inne koncepcje. Niektórzy uważają, że walne zgromadzenie może zostać zwołane przez każdego z członków zarządu samodzielnie albo też zgodnie z zasadami reprezentacji. Bez względu na to, którą z koncepcji przyjmiemy za właściwą, zwołanie zgromadzenia wspólników przez zarząd uznaje się za zwołanie w zwykłym trybie. Poza zwykłym trybem wyróżnia się także szczególny oraz sądowy tryb zwołania zgromadzenia.

Ze szczególnym trybem zwołania zgromadzenia wspólników mamy do czynienia w przypadku bierności zarządu. Zgodnie z art. 235 par. 2 k.s.h. prawo zwołania zwyczajnego zgromadzenia wspólników przysługuje radzie nadzorczej i komisji rewizyjnej, jeżeli zarząd nie zwoła go w terminie określonym w k.sh. lub w umowie spółki. W myśl art. 231 par. 1 k.s.h. zwyczajne zgromadzenie wspólników powinno odbyć się w terminie sześciu miesięcy po upływie każdego roku obrotowego.

Nadzwyczajne zgromadzenie wspólników rada nadzorcza i komisja rewizyjna mogą natomiast zwołać, jeżeli jego zwołanie uznają za wskazane, a zarząd nie zwoła zgromadzenia wspólników w terminie dwóch tygodni od dnia zgłoszenia żądania przez radę nadzorczą lub komisję rewizyjną.

W art. 235 par. 3 k.s.h. ustawodawca przyznał uprawnienie do zwoływania zgromadzeń wspólników w szczególnym trybie również innym osobom. Mogą to być wspólnicy, prokurenci, pełnomocnicy i osoby trzecie. Aby jednak podmioty te mogły skorzystać z takiego uprawnienia, musi ono wynikać z umowy spółki.

Z sądowym trybem zwołania zgromadzenia wspólników mamy do czynienia w sytuacji, gdy w terminie dwóch tygodni od dnia przedstawienia zarządowi żądania zwołania zgromadzenia nadzwyczajne zgromadzenie wspólników nie zostanie zwołane. Zgodnie z art. 236 k.s.h. z żądaniem zwołania nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników mogą wystąpić wspólnicy lub wspólnik reprezentujący minimum 1/10 kapitału zakładowego. W umowie spółki można przyznać takie uprawnienie wspólnikom reprezentującym mniej niż 1/10 kapitału zakładowego. W przypadku nieuczynienia zadość żądaniu wspólników przez zarząd, sąd rejestrowy w postępowaniu nieprocesowym może upoważnić do zwołania zgromadzenia występujących z takim żądaniem.

JAROSŁAW CHAŁAS

radca prawny, partner zarządzający, Kancelaria Prawna Chałas i Wspólnicy

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Justyna Godlewska

Prawnik, aplikantka radcowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »