| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Zakaz konkurencji w spółce jawnej i w innych spółkach osobowych

Zakaz konkurencji w spółce jawnej i w innych spółkach osobowych

Zakaz konkurencji w spółce jawnej - czego dotyczy i kogo obowiązuje? Kto może zostać zwolniony z przestrzegania obowiązków wynikających z tego zakazu i jakie sankcje grożą za ich naruszenie?

W świetle przepisów ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów przez konkurentów rozumie się przedsiębiorców, którzy wprowadzają lub mogą wprowadzać albo nabywają lub mogą nabywać, w tym samym czasie, towary na rynku właściwym, tzn. rynku towarów, które ze względu na ich przeznaczenie, cenę oraz właściwości, w tym jakość, są uznawane przez ich nabywców za substytuty oraz są oferowane na obszarze, na którym, ze względu na ich rodzaj i właściwości, istnienie barier dostępu do rynku, preferencje konsumentów, znaczące różnice cen i koszty transportu, panują zbliżone warunki konkurencji (art. 4 pkt 9 i 11 ustawy).

PRZYKŁAD

Krzysztof B. jest od dwóch lat jednym ze wspólników spółki jawnej X prowadzącej usługi cateringowe na Mazurach. Pół roku temu został wspólnikiem spółki cywilnej Y, która również zajmuje się cateringiem. Spółka Y przygotowuje i dostarcza żywność dla odbiorców w Warszawie i miejscowościach podwarszawskich. Nie ma więc przeszkód, żeby Krzysztof B. uczestniczył w obydwu spółkach, ponieważ ze względu na różny terytorialny zakres działalności w omawianym wypadku nie zachodzi stan rzeczywistej konkurencji.

W literaturze przedmiotu przyjmuje się, że uczestnictwo w charakterze członka organu odnosi się do członka zarządu, komisji rewizyjnej i rady nadzorczej. Nie dotyczy udziału w walnym zgromadzeniu ani zgromadzeniu wspólników. Omawiany przepis nie zawiera wyczerpującego katalogu podmiotów objętych zakazem. Należy przyjąć, że dopuszczalność biernego udziału wspólnika w pozostałych spółkach będzie zależała od charakteru i rozmiarów jego zaangażowania. Przykładowo kapitałowe uczestnictwo w spółce z o.o. czy w spółce akcyjnej raczej nie będzie się wiązało z naruszeniem obowiązków wynikających z art. 56 k.s.h.

Warto zapamiętać:

Zakaz konkurencji obowiązuje niezależnie od tego, czy wspólnik ma prawo reprezentować spółkę i prowadzić jej sprawy. Wspólnik musi zatem stosować się do tego zakazu, nawet wtedy gdy został pozbawiony prawa reprezentowania spółki albo wyłączony od prowadzenia jej spraw.

Jeśli chodzi o ramy czasowe zakazu konkurencji, obowiązuje on każdego ze wspólników przez cały okres bycia wspólnikiem. Nie obowiązuje jedynie wspólników niebędących likwidatorami w razie postawienia spółki w stan likwidacji (szerzej na ten temat w dalszej części artykułu).

Artykuł 56 k.s.h. ma charakter przepisu dyspozytywnego. Oznacza to, że wynikające z niego zakazy mogą zostać wyłączone, ograniczone lub rozszerzone przez wspólników.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy

Zdjęcia


Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami STANDARD89.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Sosnowska Kancelaria Radcy Prawnego

radca prawny, ekspert prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK