| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Długi wspólnika spółki jawnej

Długi wspólnika spółki jawnej

 3 grudnia 2007 r. Janusz R. zawarł umowę spółki jawnej ze wspólnikiem, który wcześniej prowadził jednoosobową działalność. Po pewnym czasie okazało się, że ma on spore długi. Czy odpowiadam za nie, jeśli powstały w czasie, gdy nie byliśmy wspólnikami?

 

W takiej sytuacji jest możliwe pociągnięcie do odpowiedzialności osoby nieprowadzącej działalności gospodarczej.

Osoba, która zawiera umowę spółki jawnej z przedsiębiorcą jednoosobowym, odpowiada za zobowiązania powstałe przy prowadzeniu firmy przez tego przedsiębiorcę przed dniem utworzenia spółki. Istotnym warunkiem tej odpowiedzialności jest wniesienie do spółki przedsiębiorstwa rozumianego jako pewien zbiór praw i obowiązków. Co ciekawe, dotyczy to również jednoosobowej spółki kapitałowej (akcyjnej lub z o.o.).

Warto wiedzieć, że również spółka będzie odpowiadać za zobowiązania tego przedsiębiorstwa powstałe przed dniem przejęcia (i to solidarnie ze zbywcą). Wniosek taki płynie z art. 554 k.c., zgodnie z którym nabywca przedsiębiorstwa lub gospodarstwa rolnego jest odpowiedzialny solidarnie ze zbywcą za jego zobowiązania związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa lub gospodarstwa, chyba że w chwili nabycia nie wiedział o tych zobowiązaniach, mimo zachowania należytej staranności. Odpowiedzialność nabywcy ogranicza się do wartości nabytego przedsiębiorstwa lub gospodarstwa według stanu w chwili nabycia, a według cen w chwili zaspokojenia wierzyciela. Odpowiedzialności tej nie można bez zgody wierzyciela wyłączyć ani ograniczyć. Jednocześnie wspólnik ponosi osobistą odpowiedzialność za zobowiązania spółki solidarnie z innymi wspólnikami i spółką, a zatem odpowiada na tej podstawie za zobowiązania powstałe przy prowadzeniu przedsiębiorstwa. Spółka odpowiada jednak w sposób ograniczony do wartości przedsiębiorstwa z chwili nabycia.

Krzysztof Grodzicki

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 33 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz.U. nr 94, poz. 1037 z późn. zm.),

• art. 554 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.)

Polecamy artykuły

Autor:

Zdjęcia


INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Tomaszewski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK