| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Forma notarialna w kodeksie spółek handlowych

Forma notarialna w kodeksie spółek handlowych

Jakie możemy wyróżnić formy notarialne wymagane przez k.s.h.? Dla jakich czynności są one wymagane?

Już z pobieżnej oceny wynika, iż zakres czynności, w których k.s.h. wymaga formy aktu notarialnego, dotyczy w pierwszym rzędzie czynności o charakterze ustrojowym, mających podstawowe znaczenie dla funkcjonowania spółek i relacji między nimi a wspólnikami (akcjonariuszami). Z tych przyczyn ustawa wymaga formy aktu notarialnego jako noszącej ze sobą gwarancję bezpieczeństwa dla obrotu. Po drugie, w spółce z o.o. i spółce akcyjnej forma ta jest wymagana dla czynności prawnej jedynego wspólnika (akcjonariusza) będącego jedynym członkiem zarządu ze spółką (art. 210 § 2 i art. 379 § 2 k.s.h.). Przepisy te stosuje się do spółek jednoosobowych oraz takich, w których drugim wspólnikiem (akcjonariuszem) jest sama spółka (ma swe własne udziały), w sytuacji gdy jedyny (poza samą spółką) wspólnik jest także jedynym członkiem zarządu. Przepisów tych nie stosuje się zatem w odniesieniu do spółek jednoosobowych o wieloosobowym zarządzie, w skład którego wchodzi także jedyny wspólnik. Czynności dokonuje sam ze sobą jedyny wspólnik (akcjonariusz). Ze względów bezpieczeństwa obrotu dla umów jedynego wspólnika (akcjonariusza), będącego jedynym członkiem zarządu, ze spółką jest wymagana forma aktu notarialnego oraz obligatoryjne zawiadomienie sądu rejestrowego i przesłanie mu wypisu aktu notarialnego. W ten sposób czynności te są kontrolowane przez udział zarówno notariusza, jak i sądu rejestrowego.

W niektórych przypadkach kodeks spółek handlowych wymaga protokołu sporządzonego przez notariusza. Protokół ten ma formę aktu notarialnego (art. 104 prawa notarialnego). Jest tak dla spółki z o.o. przy podjęciu uchwały o rozwiązaniu spółki (art. 270 pkt 2 k.s.h.), uchwały o przeniesieniu siedziby spółki za granicę (tamże), w spółce akcyjnej przy uchwale o zmianie statutu (art. 430 k.s.h.), przy protokołowaniu walnych zgromadzeń spółki akcyjnej (art. 421 k.s.h.) oraz komandytowo-akcyjnej (art. 126 § 1 pkt 2 w zw. z art. 421 k.s.h.). Należy też nadmienić, iż dotyczy to niektórych czynności przy łączeniu się, podziale i przekształceniu spółek).

Protokół uchwał walnego zgromadzenia (zgromadzenia) wspólników powinien stwierdzać prawidłowość zwołania zgromadzenia, zdolność zgromadzenia do podjęcia uchwał, wymienić podjęte uchwały, liczbę głosów za i przeciw uchwale. Należy także dołączyć do niego dokumenty dotyczące zwołania zgromadzenia i listę obecności. Warto podkreślić, iż w akcie założycielskim spółki lub w jego późniejszej zmianie wspólnicy mogą nałożyć obowiązek zaprotokołowania uchwał przez notariusza, także w tych przypadkach, gdy obowiązek taki nie wynika z przepisów k.s.h. Dopuszczalność takiego uregulowania wynika z art. 76 k.c., zgodnie z którym strony stosunku prawnego mogą zastrzec określoną formę, surowszą niż wymagana przez ustawę, dla czynności, jaka ma mieć miejsce między nimi. Wspólnicy mogą więc zastrzec umownie protokół w formie aktu notarialnego w tych przypadkach, gdy ustawa wymaga jedynie zwykłego protokołu.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy
Sprawozdawczość budżetowa. Nowe rozporządzenie z komentarzem49.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Barnik

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK